Loader Image
LumakiMakijaż permanentny – co to takiego? Poznaj średnie ceny zabiegu oraz właściwości pigmentów

Makijaż permanentny – co to takiego? Poznaj średnie ceny zabiegu oraz właściwości pigmentów

Makijaż permanentny w ostatnim czasie stał się ratunkiem nie tylko dla kobiet, które spędzają zbyt wiele czasu na malowaniu się każdego dnia. Stanowi teraz również coraz bardziej popularne rozwiązanie dla osób odczuwających dyskomfort z powodu niedoskonałości cery, asymetrii twarzy, efektów chemioterapii czy alergii na standardowe kosmetyki. Kiedyś zabieg ten uznawany był za wyraz próżności. Dziś, kiedy wygląd stał się jedną z najważniejszych wizytówek człowieka, pomaga on odzyskać komfort życia zarówno mężczyznom, jak i kobietom w różnych trudnych sytuacjach. Czym jednak jest makijaż permanentny, jak się go wykonuje i jakie są koszty zabiegu?

Spis treści:
Czym jest makijaż permanentny?
Jak wykonuje się makijaż permanentny brwi, oczu i ust?
Pigmenty i barwniki wykorzystywane w makijażu permanentnym
Co warto wiedzieć przed zabiegiem makijażu permanentnego?
Gdzie zrobić makijaż permanentny?
Cennik makijażu permanentnego
Czy warto poddać się zabiegowi makijażu permanentnego?
Przebieg zabiegu i efekty

Czym jest makijaż permanentny?

Początków makijażu permanentnego należy szukać w historii tatuażu, bowiem obie te techniki wywodzą się z podobnej metody, jaką jest wkłuwanie cieniutkiej igły z barwnikiem w skórę Makijaż permanentny wprowadza się w naskórek, tatuaż wprowadzany jest do skóry właściwej, dlatego pozostaje do końca życia Obecnie główną różnicę między tatuowaniem a makijażem permanentnym stanowi to, że w przypadku drugiego zabiegu korzysta się głównie z pigmentów naturalnych, a nie chemicznych barwników, oraz to, że igła wkłuwana jest dużo płycej. Dzięki temu łatwiej kontrolować rozłożenie się pigmentu pod skórą. Technika ta pozwala na zdecydowanie większą precyzję oraz umożliwia cieniowanie miejsc pokrywanych pigmentem. Co prawda wiąże się to z potrzebą powtarzania zabiegu co kilka lat, jednak uzyskany efekt jest o wiele bardziej naturalny.

Czym jest makijaż permanentny

Jak wykonuje się makijaż permanentny brwi, oczu i ust?

Do najbardziej popularnych zabiegów należą makijaż permanentny brwi, oczu oraz ust, wśród nich zaś zdecydowanie prym wiedzie makijaż brwi. W ostatnim czasie umiejętnie podkreślone brwi stały się jedną z najistotniejszych cech modnego makijażu. Jednak codzienne samodzielne wykonywanie go jest nie tylko bardzo uciążliwe i bardzo czasochłonne, ale również zaskakująco trudne. Brwi odpowiadają bowiem za wygląd całej twarzy i są zarówno w stanie odmłodzić nas i sprawić, że będziemy wyglądali na wypoczętych i szczęśliwych, jak i mocno nas postarzyć, jeśli makijaż wykonany będzie nieumiejętnie lub zbyt pospiesznie. Dlatego też wiele klientek oraz klientów najczęściej decyduje się właśnie na ten zabieg.

Makijaż permanentny brwi wykonać można różnymi metodami. Choć od niedawna na rynku można spotkać się z wieloma nowoczesnymi technikami, które mają gwarantować naturalny wygląd, wciąż najbardziej popularną metodą jest metoda cienia, znana również jako metoda kompaktu.

Pojawiające się ostatnio metody, takie jak microblading, metoda włosa czy ombre, obecne w ofercie niektórych salonów, są na tyle nowe, że nie zawsze można przewidzieć, jak zachowa się pigment w skórze po upływie dłuższego czasu. Teoretycznie, metody te polegają na rysowaniu cienkich kreseczek imitujących wyjątkowo naturalnie wyglądające brwi. W efekcie, po pewnym czasie może okazać się, że barwnik się rozlewa i nie widać już pojedynczych linii, tylko przerywane i nierównomiernie rozłożone cienie. Metody te często niosą ze sobą również ryzyko powstawania blizn i bardzo często okazują się wyjątkowo nietrwałe. U niektórych klientek efekty microbladingu mogą zniknąć już po kilku miesiącach.

Makijaż permanentny brwi

Same klientki coraz częściej przekonują się, że powrót do metody cienia jest najlepszym rozwiązaniem. Salony i kliniki, które nie gonią tylko za modą, a obserwują to co się dzieje z ich pracą, coraz częściej odchodzą od nowych technik na rzecz sprawdzonej metody. Musimy jednak podkreślić, że wiele zmieniło się od czasów, kiedy brwi malowane metodą cienia kojarzyły się wyłącznie z nieumiejętnie wykonanym, sztucznym makijażem. Do lamusa odeszły już zarówno grube kreski, które do złudzenia przypominały linie narysowane markerem, jak i nienaturalnie cieniutkie linie, wywołujące efekt wiecznego zdziwienia na twarzy klienta czy klientki. Dziś linergiści i linergistki specjalizujące się w makijażu permanentnym brwi są w stanie metodą cienia wykonać zarówno mocniej zarysowane brwi, jak i delikatne i naturalnie cieniowane linie, zależnie od upodobań klientki. Potrafią także idealnie dobrać kształt i kolor brwi do typu jej urody.

Makijaż permanentny oczu

Kolejną opcją po makijażu brwi jest permanentny makijaż oczu. Skupia się on najczęściej na zagęszczeniu linii rzęs i/lub narysowaniu kreski na powiece. W zależności od preferencji klientki – tu raczej klientkami są wyłącznie kobiety – kreska może być cieńsza, bardziej naturalna, lub grubsza, wyglądająca jak standardowy makijaż wykonany eye-linerem.

Zalety makijażu permanentnego ust

Na makijaż permanentny ust decydują się najczęściej również kobiety, jednak w przypadku asymetrii warg lub wyjątkowo bladych ust, które są niemal niewidoczne na tle koloru cery, wykonuje się go również u mężczyzn. Podczas gdy klienci decydują się wyłącznie na wyrównanie asymetrii lub delikatne zabarwienie ust, klientki wybierają w szerokiej palecie barwników. Dzięki makijażowi permanentnemu, kolor ich ust jest zawsze idealny, jakby dopiero nałożyły swoją ulubioną szminkę, a dodatkowo ich usta wydają się pełniejsze i doskonale nawilżone. Ponadto, linergiści są w stanie doradzić klientce, czy kolor, jaki sobie wymarzyła, będzie pasował do typu jej urody. Umiejętnie dobrany kolor ust może natomiast podkreślić kolor tęczówki oka czy kolor włosów, dodatkowo uatrakcyjniając wygląd klientki.

Jakich pigmentów i barwników używa się do makijażu permanentnego?

Pigmenty używane do makijażu permanentnego są najczęściej pochodzenia naturalnego, w przeciwieństwie do barwników syntetycznych i chemicznych, które wykorzystuje się między innymi w tatuażu. Jednak zarówno pigmenty używane w makijażu permanentnym jak i te wykorzystywane w tatuażu muszą spełniać surowe normy ustalone przez uchwałę Rady Europy. Muszą być one przede wszystkim przebadane pod kątem zawartości metali ciężkich, takich jak kadm, ołów, nikiel, chrom czy rtęć, i nie mogą przekraczać ściśle określonych przez uchwałę norm. Do użytku nie dopuszcza się także pigmentów zawierających substancje potencjalnie kancerogenne, czyli rakotwórcze, ani alergenów, czyli substancji, które mogłyby powodować uczulenia, w tym swędzenie lub pieczenie skóry. W produkcji barwników nie wolno również stosować wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych ani konserwantów.

Obecnie na rynku funkcjonują zarówno barwniki zawierające tlenki żelaza, jak i takie, które ich nie zawierają. Badania potwierdzają, że tlenki żelaza mogą przyczyniać się do przebarwiania pigmentów wraz z upływem czasu, a dodatkowo stanowią one przeciwwskazanie do badań przy pomocy pewnych urządzeń medycznych, np. rezonansu magnetycznego. Cząsteczki żelaza mogą bowiem rozgrzać się pod wpływem działania rezonansu, co doprowadzi do powstania wewnętrznych poparzeń w skórze pacjenta.

Co warto wiedzieć przed zabiegiem makijażu permanentnego?

Warto przede wszystkim pamiętać, że nie jest to zabieg trwały. Jego efekty, w zależności od metody i rodzaju pigmentu, utrzymują się od roku do czterech lat. Po tym czasie należy uzupełnić pigment, który został naturalnie usunięty ze skóry wraz ze złuszczającym się naskórkiem. Aby efekt utrzymał się jak najdłużej, powinno się unikać opalania bądź stosować filtry UV na makijaż. Odradzane jest także korzystanie z mocno złuszczających masek i peelingów. Dobrze jest również odpowiednio nawilżać skórę.

Należy również wziąć pod uwagę, że zabieg nie zaczyna się z wejściem i nie kończy się z wyjściem z salonu czy studia kosmetycznego. Równie ważne jak sam zabieg jest przygotowanie się do niego oraz odpowiednia pielęgnacja po jego zakończeniu. Przed zabiegiem należy koniecznie zrezygnować z substancji, które mogłyby rozrzedzić krew, takich jak alkohol, aspiryna czy benadryl. Warto też zastosować delikatne kosmetyki nawilżające, lecz nie należy nakładać makijażu przed wizytą w salonie. Po zabiegu natomiast należy dać skórze czas na regenerację. Linergista lub linergistka zwykle polecają swoim klientom konkretne kosmetyki, które należy stosować po wykonaniu makijażu permanentnego. Najczęściej będzie to intensywnie nawilżający krem, ponieważ w ciągu 2-3 dni po zabiegu skóra w miejscu wykonania makijażu zacznie się delikatnie złuszczać i będzie potrzebowała regularnego nawilżania. Po zabiegu należy na kilka tygodni zapomnieć o korzystaniu z basenów, solariów czy sauny, a także o tradycyjnym opalaniu, aby pozwolić skórze całkowicie się zagoić.

Nie zapominajmy również, że zawsze, po około czterech tygodniach od pierwszego zabiegu, konieczna jest korekta, która pozwala na odpowiednie dopigmentowanie skóry i utrwalenie efektu. Musimy też pamiętać o najważniejszym: w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów po zabiegu należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą, który go wykonywał.

Gdzie zrobić makijaż permanentny?

Makijaż permanentny powinno się robić wyłącznie w profesjonalnych salonach kosmetycznych, koniecznie u doświadczonych linergistów, czyli specjalistów wykonujących zawodowo ten rodzaj zabiegów. Być może wówczas zabieg będzie nieco droższy niż w nierenomowanym salonie u początkującego linergisty lub linergistki, jednak warto dopłacić, aby podczas zabiegu móc się zrelaksować i całkowicie zaufać specjaliście, co do którego mamy pewność, że wie, co robi.

Gdzie warto zrobić makijaż pemanentny

Wykonując makijaż u kosmetyczek, które nie mogą poszczycić się żadnymi osiągnięciami w tej dziedzinie, ryzykujemy, że zamiast naturalnego makijażu na naszej twarzy pojawi się karykaturalna maska, a jej pozbycie się wcale nie będzie należało do najłatwiejszych. Dlatego też warto zapłacić nieco więcej, ale mieć całkowitą pewność osiągnięcia zamierzonego efektu. W najgorszym wypadku, zaoszczędzone na zbyt tanim zabiegu pieniądze będziemy musieli wydać na usunięcie nieudanego makijażu. Jeśli same słowa nie stanowią wystarczającego argumentu za tym, że akurat na zabiegu makijażu permanentnego nie warto oszczędzać, wystarczy wpisać w którąkolwiek internetową wyszukiwarkę grafiki hasło „nieudany makijaż permanentny”. Zdjęcia, które się wyświetlą, mówią same za siebie.

Cennik makijażu permanentnego – ile kosztuje makijaż brwi, ust i oczu?

Ceny makijażu permanentnego różnią się w zależności od tego, jaki makijaż chcemy wykonać. Są one jednak dość podobne w różnych profesjonalnych salonach kosmetycznych. Zwykle najtańsze – oraz najmniej czasochłonne – są kreski na powiekach. W Lumaki Studio ich ceny zaczynają się już od 300 złotych. Za tę kwotę możemy już zrobić sobie kreski na dolnych powiekach. Za kreski na górnych powiekach zapłacimy niewiele więcej, bo tylko 350 złotych, chyba że zdecydujemy się na zestaw. Za górne i dolne kreski łącznie w Lumaki Studio zapłacimy tylko 550 (zamiast 650) złotych. Studio oferuje również makijaż permanentny konturu ust w cenie 500 złotych, natomiast za kontur ust z cieniem zapłacimy 650 złotych. Tyle samo będzie nas kosztował permanentny makijaż brwi, niezależnie od metody, którą wybierzemy. Najwięcej wydamy na permanentne wypełnienie ust – kosztuje ono 800 złotych.

W cenę zabiegu wliczona jest zawsze druga wizyta, podczas której wykonuje się korekty makijażu wykonanego podczas pierwszego zabiegu i utrwala się jego efekty. Podobnie, wymagane odświeżenie koloru do dwóch lat od pierwszego zabiegu jest już zazwyczaj tańsze. Lumaki Studio oferuje swoim klientom wizytę do dwóch latach od wykonania makijażu permanentnego w cenie niższej o od 30% do 40% od aktualnej ceny danego zabiegu.

Czy warto poddać się zabiegowi makijażu permanentnego?

Makijaż permanentny został stworzony specjalnie dla kobiet, które:

  • nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez perfekcyjnego makijażu,
  • uważają, że perfekcyjny makijaż musi być, no właśnie – perfekcyjny, i nie ma w nim miejsca na rozmazaną szminkę czy nierówną kreskę na powiece,
  • czują, że codziennie tracą zbyt dużo czasu na malowanie się, a jednocześnie nie potrafią odmówić sobie wykonania pełnego makijażu,
  • regularnie korzystają z zabiegu podkreślania brwi henną,
  • zawodowo uprawiają sport, który wymaga dużego wysiłku, przez co makijaż się rozmazuje.

Jest również idealnym rozwiązaniem dla osób, które:

  • chciałyby zatuszować niedoskonałości skóry, takie jak plamy pigmentacyjne, blizny lub przebarwienia,
  • mają wyjątkowo nieregularne brwi lub asymetryczne albo bardzo blade usta,
  • planują dłuższy pobyt w szpitalu, gdzie codzienne malowanie się będzie niewygodne, a nie czują się komfortowo bez makijażu,
  • przeszły chemioterapię i poszukują trwałego sposobu na zamaskowanie braku brwi i rzęs,
  • cierpią na uczulenia, które bardzo utrudniają im korzystanie ze standardowych kosmetyków do makijażu twarzy.

Identyfikacja z przynajmniej jednym z wymienionych powyżej stwierdzeń jest już powodem, dla którego warto rozważyć poddanie się zabiegowi makijażu permanentnego. Dodatkową korzyścią będzie również zapewne zaoszczędzenie na kosmetykach do makijażu lub na hennie do brwi, które staną się zbędne. Inwestycja w jednorazowy makijaż permanentny, który wystarczy powtórzyć co kilka lat, jest zatem inwestycją, która w całości się zwraca, a przy okazji pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Dodatkowo, zdecydowanie podnosi komfort życia, gdyż nie musimy się już martwić o niedoskonałości naszej cery, asymetrię urody czy rozmazywanie się pospiesznie wykonanego makijażu.

Warto jednak pamiętać, że istnieją również przeciwwskazania do wykonania zabiegu makijażu permanentnego. Należą do nich między innymi wszelkiego rodzaju infekcje, ciąża, karmienie piersią, hemofilia oraz przyjmowanie niektórych leków. W przypadku cukrzycy, przed zabiegiem należy koniecznie skonsultować się ze swoim lekarzem. Makijażu oka nie można także wykonać jeśli klientka ma sztuczne rzęsy, świeże blizny lub świeżą opaleniznę Przed wykonaniem zabiegu linergista lub linergista powinien przeprowadzić z klientem wywiad aby doprecyzować, czy nie znajduje się on w grupie osób, u których nie można przeprowadzić zabiegu.

Zalety makijażu permanentnego

Czy zabieg jest bolesny i jak długo goi się skóra po wykonaniu makijażu permanentnego?

Zabieg wykonuje się zawsze w znieczuleniu miejscowym, przez co nie jest on szczególnie bolesny. Dla osób o niskim progu bólu zabieg może być niekomfortowym doświadczeniem.

Tuż po zabiegu skóra jest zwykle delikatnie opuchnięta, a kolor ciemniejszy. Opuchlizna znika jednak w ciągu kilku godzin, a barwniki złuszczają się wraz z naskórkiem, osiągając docelowe nasycenie około tygodnia po zabiegu. W tym czasie bezwzględnie nie wolno rozdrapywać drobnych strupków, które mogą pojawić się na skórze, gdyż może to skutkować zakażeniem i zniszczeniem efektu pigmentacji.

W ciągu dwóch tygodni mikrouszkodzenia naskórka spowodowane wkłuwaniem igły powinny się już zagoić, jednak konieczna druga wizyta sprawi, że skóra ponownie będzie potrzebowała kilku tygodni na pełne wygojenie się. Najkrócej goją się zwykle kreski na powiekach, najdłużej całkowite wypełnienie ust. Niezależnie jednak od rodzaju wykonanego makijażu, przez przynajmniej cztery tygodnie nie zaleca się korzystania z sauny, solarium ani basenu. Warto też używać do skóry twarzy specjalnych kremów z filtrem UV, które poleci nam specjalista wykonujący permanentny makijaż.

Zadzwoń
Sprawdź ofertę