Loader Image

Mikropigmentacja skóry głowy – poznaj ceny i opinie o zabiegu

Mikropigmentacja skóry głowy jest zupełnie nowym rozwiązaniem dla osób dotkniętych problemem łysienia. Łysieniem nazywamy miejscową utratę włosów lub ogólne zmniejszenie ich gęstości i grubości, łączone często z wiekiem, choć może również być genetyczne lub spowodowane zmianami w gospodarce hormonalnej czy też różnymi chorobami. Czym jednak jest zabieg mikropigmentacji skóry głowy, czy jest przeznaczony dla wszystkich dotkniętych problemem łysienia i jaki jest jego koszt?

Spis treści:

Co to jest mikropigmentacja skóry głowy?
Dla kogo przeznaczony jest zabieg?
Przeciwwskazania do wykonania mikropigmentacji skóry głowy
Przebieg zabiegu
Ceny zabiegu
Opinie o mikropigmentacji skóry głowy
Mikropigmentacja skóry głowy a inne zabiegi

Czym jest mikropigmentacja skóry głowy?

Mikropigmentacją skóry głowy nazywamy zabieg wprowadzenia barwnika w najgłębszą warstwę naskórka w celu stworzenia niemal idealnej imitacji mieszków włosowych skóry głowy. Technika ta wywodzi się ze znanego już od czasów starożytnych tatuażu, choć w wielu aspektach różni się zarówno od niego, jak i od pokrewnej techniki makijażu permanentnego. W zabiegu wykorzystuje się bowiem specjalne igły oraz pigmenty przeznaczone do skóry głowy. Zupełnie inaczej nakłuwa się również skórę, aby osiągnąć możliwie jak najbardziej naturalny wygląd. Tworzy się na niej imitację fryzury typu buzz cut, czyli włosów ogolonych niemal do zera. Dodatkowo igły w zabiegu mikropigmentacji wprowadza się tylko do warstwy podstawnej naskórka, a nie – jak w przypadku tatuażu – aż do skóry właściwej. Efekt zabiegu utrzymuje się nawet do czterech lat, w zależności od stopnia złuszczania naskórka u pacjenta. Dlatego też zaleca się powtarzanie zabiegu co dwa lub trzy lata aby utrzymać pełny efekt.

Metody wykorzystywane dziś przez doświadczonych linergistów opierają się na technice Scalp Micropigmentaion, w skrócie SMP, opracowanej przez Ranbir Ray-Watson z Wielkiej Brytanii. Jak już zauważyliśmy, zabieg ten jest bardzo podobny do tradycyjnego tatuażu, gdyż wykonuje się go przy pomocy wkłuwanej setki razy igły. Jeśli jednak wybrany przez nas linergista zaproponuje nam zabieg przy pomocy rollera, powinniśmy raz jeszcze przemyśleć wybór miejsca, w którym chcemy wykonać zabieg. Roller w teorii miał bowiem przyspieszać zabieg, w praktyce jest jednak metodą wysoce nieefektywną. Po pierwsze, ze względu na budowę narzędzia, niemożliwe jest stworzenie naturalnie wyglądającej, lekko nierównej linii włosów. Niemożliwe jest także skontrolowanie sposobu i głębokości wkłuwania igieł. Obecnie, doświadczeni linergiści otwarcie krytykują tę metodę, optując za zdecydowanie lepszymi efektami wynikającymi z użycia pojedynczej igły i ręcznego wykonania kilku tysięcy wkłuć.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg mikropigmentacji skóry głowy?

Zabieg mikropigmentacji dostosowany jest do potrzeb kobiet oraz mężczyzn. Podczas zabiegu na skórze głowy wykonuje się tysiące bardzo drobnych punktów za pomocą idealnie dopasowanego pigmentu. Dla osób borykających się z łysieniem opracowano wspomnianą już metodę, która pozwala uzyskać efekt bardzo krótko ostrzyżonych włosów poprzez imitację wyglądu cebulek włosowych na ogolonej głowie. Zabieg przeznaczony jest dla osób z łysieniem androgenowym, plackowatym, bliznowaciejącym czy z efektem ektodermalnym, jak również po utracie włosów w wyniku przebytej choroby. Jest także odpowiedni dla osób z bliznami na głowie, powstałymi na przykład w wyniku operacji lub po wycięciu stripów do transplantacji włosów, oraz po nieudanym przeszczepie włosów.

Dla kogo mikropgmentacja skóry głowy

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu mikropigmentacji skóry głowy

Przed zabiegiem mikropigmentacji skóry głowy należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą, który będzie go wykonywał. Oczywiście, podczas tej wizyty specjalista może wyrysować nam linie, wzdłuż których zalecałby zabieg dostosowany idealnie do kształtu naszej głowy. Konsultacja przedzabiegowa jest jednak również konieczna, aby wykluczyć wszelkie możliwe przeciwwskazania do wykonania mikropigmentacji. W jej czasie specjalista przeprowadza z klientem szczegółowy wywiad, dotyczący ważniejszych przebytych przez niego chorób, przyjmowanych leków i innych potencjalnych przeciwwskazań. Zabieg mikropigmentacji bezwzględnie nie może być bowiem wykonywany między innymi u pacjentów z chorobami rogówki i siatkówki oka. Przeciwwskazanie stanowią także hemofilia, epilepsja czy chorobami skóry głowy takie jak atopowe zapalenie skóry czy wypryski. Konsultacji lekarskiej przed zabiegiem mikropigmentacji wymagają pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe, takie jak heparyna oraz sterydowe, jak również pacjenci z cukrzycą. Do typowych przeciwwskazań czasowych zalicza się ciążę i okres laktacji oraz wszelkiego rodzaju infekcje skórne na głowie, zarówno bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Ponadto skóra w miejscu planowanej pigmentacji nie może być uszkodzona, a wszystkie blizny przeznaczone do zabiegu muszą być całkowicie wygojone. Nie wykonuje się zabiegu na świeżych bliznach ani na skórze poparzonej słońcem. Rzadko spotykanym przeciwwskazaniem czasowym jest również półpasiec, który wymaga całkowitego wyleczenia przed przeprowadzeniem zabiegu.

Przebieg zabiegu mikropigmentacji skóry głowy krok po kroku

Przygotowanie do zabiegu mikropigmentacji zaczyna się już dzień wcześniej, nie należy bowiem spożywać substancji, które mogłyby przyczynić się do rozrzedzenia krwi. Konieczne jest więc unikanie między innymi alkoholu. Bezpośrednio przed zabiegiem należy też unikać opalania, gdyż na skórze świeżo opalonej nie wykonuje się mikropigmentacji.

Przed zabiegiem należy całkowicie ogolić głowę. Po pigmentacji należy regularnie powtarzać ten zabieg. Jeśli włosy będą zbyt długie, pigmentowane miejsca staną się jaśniejsze. Uwidoczni to różnicę pomiędzy naturalnie rosnącymi włosami a miejscami, w których cebulki włosowe są odtworzone przy pomocy pigmentu. Zaleca się zatem golenie włosów co 2-4 dni w zależności od indywidualnego wzrostu włosa.

Zabieg sam w sobie jest czasochłonny – w zależności od rozmiaru pokrywanej skóry zajmuje od jednej do sześciu godzin – lecz całkowicie bezpieczny, podobnie jak zabieg makijażu permanentnego czy tatuażu. Za pomocą specjalnej maszyny w podstawną warstwę naskórka skóry głowy wprowadzany jest idealnie dobrany pigment. Wprowadza się go w naskórek w formie mikro punktów. Aby uzyskać najbardziej naturalny efekt, często wykorzystuje się również pigmenty w różnych odcieniach. W zależności od progu bólu klienta zabieg może być mniej lub bardziej bolesny, choć większość klientów mówi raczej o niedogodności niż o bólu. Można jednak zażycie leków przeciwbólowych zawierających paracetamol lub ibuprom na godzinę przed zabiegiem, aby możliwie jak najbardziej zmniejszyć możliwy dyskomfort.

Mikropigmentacja skóry głowy krok po kroku

Pielęgnacja skóry głowy po zabiegu mikropigmentacji jest bardzo prosta. Przede wszystkim skóry głowy, która tuż po zabiegu może być lekko zaczerwieniona, aż do czasu zagojenia nie wolno dotykać ani trzeć. Przez kilka pierwszych dni unikać należy też mycia kosmetykami i golenia głowy. Do czasu pełnego zagojenia skóry konieczne jest także unikanie wysokich temperatur, należy więc zrezygnować z opalania czy korzystania z sauny. Zaleca się także rezygnację na mniej więcej tydzień z forsownych ćwiczeń fizycznych, które mogłyby doprowadzić do zbyt mocnego rozgrzania głowy. Tak jak w przypadku innych zabiegów tego typu, przez kilka pierwszych dni linia włosów może mieć minimalnie ciemniejszy od docelowego kolor. Efekt ten ustępuje w ciągu maksymalnie tygodnia od zabiegu, zaś barwę docelową pigment powinien osiągnąć w czasie od 2 do 4 tygodni. W odstępie miesiąca od wykonania pierwszego zabiegu robi się kolejną sesję, cały zabieg składa się bowiem z dwóch sesji. Podczas drugiej sesji wykonuje się odpowiednie dopigmentowanie skóry i dopracowuje się szczegółowo linię włosów. W szczególnych przypadkach, zwłaszcza przy mikropigmentacji blizn, można również po upływie kolejnego miesiąca opcjonalnie przeprowadzić trzecią sesję. Bezpośrednio po zabiegu warto również skonsultować wszystkie używane kosmetyki z linergistą, czyli osobą wykonującą zabiegi mikropigmentacji oraz makijażu permanentnego, aby uniknąć substancji potencjalnie podrażniających pigmentowaną skórę lub mogących wchodzić w interakcję z pigmentem.

Jakie są ceny mikropigmentacji skóry głowy?

Zabieg mikropigmentacji nie należy do najtańszych, choć w perspektywie rozwiązania problemu z łysieniem na co najmniej kilka lat jest jednym z najbardziej opłacalnych zabiegów. Nie powinniśmy w żadnym wypadku przyjmować ofert w nierealnie zaniżonych cenach ani korzystać z ofert nieprzeszkolonych odpowiednio amatorów. Nie dajmy się również przekonać niższym cenom zabiegów wykonywanych przy pomocy rollera, efekty w tej metodzie są bowiem zawsze niezadowalające, a pigment wygląda wyjątkowo nienaturalnie. W najgorszym wypadku, pieniądze zaoszczędzone na nieprofesjonalnie wykonanej mikropigmentacji będziemy musieli wydać na laserowe usuwanie skutków nieumiejętnie przeprowadzonego zabiegu. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dany specjalista udostępnia w swoim folderze informacyjnym lub na stronie internetowej zdjęcia klientów, u których przeprowadził zabieg w przeszłości. Dzięki takim zdjęciom możemy przekonać się, czy jest to właśnie taki efekt, o jaki nam chodzi, jak również upewnić się, że specjalista ma doświadczenie w podobnych zabiegach. Warto zatem postawić na profesjonalne studio specjalizujące się w wykonywaniu zabiegu mikropigmentacji skóry głowy.

Ceny różnią się także w zależności od powierzchni skóry głowy, na której chcemy wykonać zabieg. Pokrycie pigmentem niewielkich fragmentów skóry, takich jak zakola, lub wypełnienie prześwitującego czubka głowy przez renomowanego specjalistę kosztuje przynajmniej 1000 złotych. Na większy wydatek musimy się przygotować w przypadku pokrywania całej głowy, za taki rodzaj zabiegu zapłacimy bowiem, w zależności od gabinetu, co najmniej 7000-8000 złotych. Pokrywanie pigmentem blizn również jest droższe niż mikropigmentacja podobnych wymiarem, lecz nieuszkodzonych fragmentów skóry. Blizny są bowiem o wiele mniej podatne na przyjęcie pigmentu, przez co zabieg na nich jest trudniejszy, bardziej czasochłonny i częściej wymaga kolejnych sesji. W tym wypadku ceny zaczynają się również od 1000 zł, jednak uzależnione są od wymiarów blizny. Ostateczną cenę we wszystkich wypadkach ustala się podczas konsultacji przedzabiegowej, gdyż każdy zabieg jest indywidualnie dopasowywany do potrzeb klienta.

Jakie są opinie o mikropigmentacji skóry głowy?

W Internecie trudno znaleźć negatywną opinię wyrażoną przez klienta po zabiegu przeprowadzonym u wyszkolonego specjalisty. Wyjątkowo rzadko po takim zabiegu występują jakiekolwiek niepożądane skutki, podobnie jak w przypadku profesjonalnie przeprowadzonych zabiegów makijażu permanentnego czy tatuażu. W ciągu krótkiego czasu wszelkie mikrouszkodzenia szybko i dobrze się goją. Ponadto używane dziś pigmenty zostały unowocześnione na tyle, że kiedy rozjaśniają się w ciągu kilku lat od wykonania zabiegu, nie zmieniają barwy, co sprawia, że nadal wyglądają naturalnie. Często klienci mówią wręcz o zapomnieniu o tym, że wygląd skóry ich głowy jest wynikiem zabiegu mikropigmentacji. Nie jest to również zauważalne dla osób, które nie wiedzą, że przeszliśmy zabieg. Ze strony znajomych i rodziny pojawiają się nawet pytania o to, czy jesteśmy po przeszczepie włosów, tak naturalny jest efekt bardzo krótko ściętych włosów stworzony przy pomocy mikropigmentacji.

Opinie o mikropigmentacji skóry głowy

Przeważająco pozytywne opinie klientów wynikają również z tego, że zabieg mikropigmentacji skóry głowy zdecydowanie przyczynia się do poprawienia komfortu psychicznego klienta. Rzednące i wypadające włosy niejednokrotnie są przyczyną obniżonej samooceny, która może prowadzić do problemów we wszystkich sferach życia, od poczucia nieatrakcyjności dla partnera aż po problemy w pracy wywołane złym samopoczuciem i wrażeniem bycia gorszym od innych. Specjaliści często nadmieniają, że pacjenci, którzy przychodzą na zabieg niepewni, nieśmiali, często w nakryciach głowy, wychodzą pewni siebie, z odkrytą i wysoko podniesioną głową. W zabiegu ważna jest zatem nie tylko jego stuprocentowa skuteczność oraz całkowite bezpieczeństwo przeprowadzanej procedury, lecz także natychmiastowa widoczność efektów. Pomimo czasu potrzebnego na okres regeneracji naskórka i na unormowanie się ilości barwnika w naskórku, klient widzi efekt od razu po zakończeniu zabiegu, co ma ogromny wpływ na jego samopoczucie i opinię o skuteczności wykonanej pigmentacji. Przywrócenie – pomimo że tylko optyczne – wypadających włosów ma zatem ogromny wpływ na odzyskanie przez klienta pewności siebie, co zupełnie zmienia jakość jego życia.

Czy po zabiegu mikropigmentacji nadal możliwe jest przeprowadzenie takich zabiegów jak przeszczep włosów czy innych kuracji stymulujących porost włosów?

Jak najbardziej. Mikropigmentacja jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, który nie zmienia podatności skóry na kuracje stymulujące porost włosów ani na zdolność skóry do przyjęcia przeszczepu. Stosunkowo proste jest także usunięcie pigmentu z naskórka, ponieważ nie jest on wprowadzany tak głęboko, jak na przykład w przypadku tatuażu, co ułatwia laserowy zabieg usunięcia barwników.

Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że jeśli zdecydujemy się na kuracje stymulujące porost włosów oparte na wcieraniu specyfików w skórę głowy, powinniśmy liczyć się z możliwością szybszego zaniknięcia efektów mikropigmentacji. Jest to zatem rozwiązanie odpowiednie tylko dla osób, które są zdecydowane zrezygnować z mikropigmentacji i przejść całkowicie na kuracje farmakologiczne. Pigment wprowadzony do naskórka nie będzie miał jednak żadnego wpływu na to, czy wybrana przez nas kuracja odniesie efekt, czy też nie.

W przypadku przeszczepu wizualny efekt mikropigmentacji może utrudniać ocenę obszaru faktycznie dotkniętego łysieniem, jednak dla specjalisty określenie, które miejsca są naturalnie porośnięte włosami, a które pokryte pigmentem nie będzie stanowiło problemu. Jednak po raz kolejny, ten chirurgiczny zabieg wiąże się z podjęciem odpowiedniej połączonej kuracji farmakologicznej. W przypadku leków doustnych, szanse jakiejkolwiek interakcji zażywanych środków z pigmentem są nikłe. Jednak znów, w przypadku konieczności stosowania środków do wcierania w skórę, zwłaszcza opartych na bazie alkoholu, musimy pogodzić się z możliwością zniszczenia skutków zabiegu mikropigmentacji. Jednak również przy przeszczepie przejście wcześniej zabiegu mikropigmentacji nie ma żadnego wpływu na to, czy zabieg przeszczepu powiedzie się, czy nie.

Warto jednak pamiętać, że zabieg mikropigmentacji jest o wiele lepszym rozwiązaniem, jeśli wystarczy nam efekt krótko ogolonych włosów. Nie ma bowiem żadnego ryzyka, że zabieg ten się nie powiedzie, a jego efekty są widoczne od razu po pierwszej sesji. Jeśli mikropigmentację przeprowadza doświadczony specjalista możemy mieć pewność, że efekt spełni nasze oczekiwania i utrzyma się przez kilka lat. W miarę rozjaśniania się barwników w skórze wynikającego ze złuszczania się naskórka z upływem czasu można również odpowiednio dopigmentowywać blednące miejsca, aby utrzymać efekt na dłużej, a nawet do końca życia.