Loader Image
LumakiMakijaż permanentny – co to takiego? Poznaj średnie ceny zabiegu oraz właściwości pigmentów

Makijaż permanentny w ostatnim czasie stał się ratunkiem nie tylko dla kobiet, które spędzają zbyt wiele czasu na malowaniu się każdego dnia. Stanowi teraz również coraz bardziej popularne rozwiązanie dla osób odczuwających dyskomfort z powodu niedoskonałości cery, asymetrii twarzy, efektów chemioterapii czy alergii na standardowe kosmetyki. Kiedyś zabieg ten uznawany był za wyraz próżności. Dziś, kiedy wygląd stał się jedną z najważniejszych wizytówek człowieka, pomaga on odzyskać komfort życia zarówno mężczyznom, jak i kobietom w różnych trudnych sytuacjach. Czym jednak jest makijaż permanentny, jak się go wykonuje i jakie są koszty zabiegu?

Spis treści:
Czym jest makijaż permanentny?
Jak wykonuje się makijaż permanentny brwi?
Jakie efekty można osiągnąć dzięki permanentnemu makijażowi oczu?
Zalety makijażu permanentnego ust
Jakich pigmentów i barwników używa się do makijażu permanentnego?
Co warto wiedzieć przed zabiegiem makijażu permanentnego?
Jak pielęgnować skórę po zabiegu makijażu permanentnego?
Gdzie zrobić makijaż permanentny?
Cennik makijażu permanentnego – ile kosztuje makijaż brwi, ust i oczu?
Czy warto poddać się zabiegowi makijażu permanentnego?
Czy zabieg jest bolesny i jak długo goi się skóra po wykonaniu makijażu permanentnego?
Kiedy można się malować po zabiegu makijażu permanentnego?

Czym jest makijaż permanentny?

Początków makijażu permanentnego należy szukać w historii tatuażu, bowiem obie te techniki wywodzą się z podobnej metody, jaką jest wkłuwanie cieniutkiej igły z odpowiednio dobranym barwnikiem w skórę. Makijaż permanentny wprowadza się jednak w naskórek, a właściwie w najgłębszą jego warstwę, czyli warstwę podstawną, podczas gdy tusz wykorzystywany w tatuażu wprowadzany jest do skóry właściwej. Zabieg makijażu permanentnego od tatuowania odróżnia więc przede wszystkim to, że igła wkłuwana jest dużo płycej. Dlaczego zdecydowano się na to rozwiązanie? Przede wszystkim dzięki wprowadzaniu pigmentu tylko do podstawnej warstwy naskórka, a nie do skóry właściwej, łatwiej kontrolować odpowiednie rozłożenie pigmentu w skórze w zabarwianych miejscach. Technika ta pozwala nam na zdecydowanie większą precyzję, a co jest szczególnie ważne w przypadku wykonywania naturalnie wyglądającej pigmentacji warg czy trwałego podkreślania brwi, umożliwia cieniowanie miejsc pokrywanych pigmentem. Co prawda wiąże się to z potrzebą powtarzania zabiegu co kilka lat, jednak uzyskany efekt jest o wiele bardziej naturalny. Mamy tu więc kolejną różnicę: makijaż permanentny pozostanie z nami na kilka lat, podczas gdy z tatuażem z założenia nie planujemy się rozstawać do końca życia.

Ważna jest również różnica w doborze pigmentów, które wstrzykuje się w skórę czy naskórek podczas zabiegu makijażu permanentnego i tatuażu. Obecnie główną różnicę między tatuowaniem a makijażem permanentnym stanowi właśnie to, że w przypadku drugiego zabiegu korzysta się głównie z pigmentów naturalnych, a nie chemicznych barwników. Pigmenty te są dzięki temu łatwiej metabolizowane w skórze, w związku z czym możemy „pozbyć się” ich podczas naturalnego, kilkuletniego procesu odnowy naskórka i powstawania nowych komórek skóry. Zabieg nie jest więc wykonywany raz na zawsze, co pozwala na stosowanie go również u osób z przejściowymi kłopotami związanymi na przykład z wypadaniem brwi czy rzęs podczas terapii hormonalnych czy chemioterapii.

Czym jest makijaż permanentny

Jak wykonuje się makijaż permanentny brwi, oczu i ust?

Do najbardziej popularnych zabiegów należą makijaż permanentny brwi, oczu oraz ust, wśród nich zaś zdecydowanie prym wiedzie makijaż brwi. W ostatnim czasie umiejętnie podkreślone brwi stały się jedną z najistotniejszych cech modnego makijażu. Jednak codzienne samodzielne wykonywanie go jest nie tylko bardzo uciążliwe i bardzo czasochłonne, ale również zaskakująco trudne. Brwi odpowiadają bowiem za wygląd całej twarzy i są zarówno w stanie odmłodzić nas i sprawić, że będziemy wyglądali na wypoczętych i szczęśliwych, jak i mocno nas postarzyć, jeśli makijaż wykonany będzie nieumiejętnie lub zbyt pospiesznie. Dlatego też wiele klientek oraz klientów najczęściej decyduje się właśnie na ten zabieg.

Makijaż permanentny brwi wykonać można różnymi metodami. Choć od niedawna na rynku można spotkać się z wieloma nowoczesnymi technikami, które mają gwarantować naturalny wygląd, wciąż najbardziej popularną metodą jest metoda cienia, znana również jako metoda kompaktu.

Pojawiające się ostatnio metody, takie jak microblading, metoda włosa czy ombre, obecne w ofercie niektórych salonów, są na tyle nowe, że nie zawsze można przewidzieć, jak zachowa się pigment w skórze po upływie dłuższego czasu. Teoretycznie, metody te polegają na rysowaniu cienkich kreseczek imitujących wyjątkowo naturalnie wyglądające brwi. W efekcie, po pewnym czasie może okazać się, że barwnik się rozlewa i nie widać już pojedynczych linii, tylko przerywane i nierównomiernie rozłożone cienie. Metody te często niosą ze sobą również ryzyko powstawania blizn i bardzo często okazują się wyjątkowo nietrwałe. U niektórych klientek efekty microbladingu mogą zniknąć już po kilku miesiącach.

Same klientki coraz częściej przekonują się, że powrót do metody cienia jest najlepszym rozwiązaniem. Salony i kliniki, które nie gonią tylko za modą, a obserwują to co się dzieje z ich pracą, coraz częściej odchodzą od nowych technik na rzecz sprawdzonej metody. Musimy jednak podkreślić, że wiele zmieniło się od czasów, kiedy brwi malowane metodą cienia kojarzyły się wyłącznie z nieumiejętnie wykonanym, sztucznym makijażem. Do lamusa odeszły już zarówno grube kreski, które do złudzenia przypominały linie narysowane markerem, jak i nienaturalnie cieniutkie linie, wywołujące efekt wiecznego zdziwienia na twarzy klienta czy klientki. Dziś linergiści i linergistki specjalizujące się w makijażu permanentnym brwi są w stanie metodą cienia wykonać zarówno mocniej zarysowane brwi, jak i delikatne i naturalnie cieniowane linie, zależnie od upodobań klientki. Potrafią także idealnie dobrać kształt i kolor brwi do typu jej urody.

Makijaż permanentny ust

Jakie efekty można osiągnąć dzięki permanentnemu makijażowi oczu?

Kolejną możliwością po makijażu brwi jest permanentny makijaż oczu. Skupia się on najczęściej na zagęszczeniu linii rzęs, co pozwala uzyskać bardziej wyrazistą oprawę oczu i sprawia, że cała twarz wygląda znacznie młodziej. Pozwala to także na delikatne ukrycie braku rzęs w przypadku osób, które są ich pozbawione z powodu różnego typu chorób czy terapii. Możliwe jest także narysowanie kreski na powiece, jednak na zabieg tego typu decydują się już właściwie niemal wyłącznie panie. W zależności od preferencji klientki kreska na powiece może być cieńsza, bardziej naturalna, lub grubsza, wyglądająca jak standardowy makijaż wykonany eye-linerem. Delikatne, cienkie linie jeszcze bardziej niż zagęszczona linia rzęs pozwalają podkreślić oprawę oczu, a nieco grubsze i bardziej wyraziste kreski przypominające eye-liner to sposób na zaoszczędzenie czasu w przypadku, gdy co dzień rano nakładamy makijaż tego typu, aby podkreślić naszą urodę i ująć sobie kilka lat.

Pamiętajmy, że przed zabiegiem skóra powiek powinna być gładka, wypoczęta i nawilżona. Przed wizytą w studiu kosmetycznym warto się więc wyspać, a na kilka dni wcześniej dobrze zrobi nam też korzystanie z kosmetyków nawilżających przeznaczonych typowo do skóry powiek. Zabiegu makijażu permanentnego oczu nie wykonuje się w przypadku, gdy klientka posiada sztuczne rzęsy – należy zdjąć je odpowiednio wcześniej. Po zabiegu skóra może być opuchnięta, a barwa kresek na powiekach jest bardziej intensywna – w ciągu kilku dni jej nasycenie się zmniejszy, a kolor makijażu zmieni się na docelowy. Dlatego też aby uniknąć dyskomfortu podczas powrotu do domu warto wziąć ze sobą okulary przeciwsłoneczne, a tuż po zabiegu dać oczom wypocząć. Skóry po zabiegu nie wolno myć mydłem ani używać do jej pielęgnacji środków innych niż zalecone przez linergistkę, aby nie doprowadzić do niepożądanych odbarwień.

Dodatkową zaletą makijażu permanentnego oczu jest możliwość dopasowania odpowiedniego odcienia pigmentu do naszej urody i koloru brwi, rzęs oraz tęczówek. Dzięki permanentnym barwnikom nie musimy wybierać pomiędzy typowo dostępnymi na rynku eye-linerami czy kredkami w kolorze czarnym, szarym czy brązowym, lecz możemy wraz z linergistą dopasować idealny odcień każdej z tych barw tak, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt. Z pewnością możliwość tę docenią panie o bardzo jasnej oprawie oczu i delikatnej cerze, które nierzadko mają kłopot ze znalezieniem kosmetyków do makijażu oczu i twarzy ze względu na zbyt nasycone i przytłaczające ich urodę kolory. Panie o ciemniejszej cerze i bardziej wyrazistych rysach będą natomiast mogły uzyskać stały efekt idealnej linii wyrysowanej niby to eye-linerem bez obaw o rozmazanie makijażu podczas wysiłku czy nawet w deszczu.

Zalety makijażu permanentnego ust

Na makijaż permanentny ust decydują się najczęściej również kobiety, jednak w przypadku asymetrii warg lub wyjątkowo bladych ust, które są niemal niewidoczne na tle koloru cery, wykonuje się go niekiedy również u mężczyzn. Podczas gdy klienci decydują się wyłącznie na wyrównanie asymetrii lub delikatne zabarwienie ust, klientki wybierają w szerokiej palecie barwników. Dzięki makijażowi permanentnemu, kolor ich ust jest zawsze idealny, jakby dopiero nałożyły swoją ulubioną szminkę, a dodatkowo ich usta wydają się pełniejsze i doskonale nawilżone. Ponadto, linergiści są w stanie doradzić klientce, czy kolor, jaki sobie wymarzyła, będzie pasował do typu jej urody. Umiejętnie dobrany kolor ust może natomiast podkreślić kolor tęczówki oka czy kolor włosów, dodatkowo uatrakcyjniając wygląd klientki. Niezależnie od tego, czy klient lub klientka decyduje się na delikatniejsze wzmocnienie naturalnej barwy warg, czy na nałożenie widocznego i rzucającego się w oczy koloru, makijaż permanentny ust pozwala odmłodzić wygląd całej twarzy dzięki nadaniu jej silniejszego wyrazu i uwydatnieniu jednej z jej najistotniejszych części.

Tym, co wyróżnia przygotowanie do zabiegu makijażu permanentnego ust od przygotowań do wykonania innych typów tego zabiegu, jest konieczność przyjmowania leków przeciwwirusowych, które chronią klienta lub klientkę przed wystąpieniem opryszczki. Ze swoim lekarzem powinny się w tej sprawie skontaktować przede wszystkim osoby, u których opryszczka często występuje. Aktywna opryszczka na ustach jest bowiem jednym z bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu – należy go odroczyć przynajmniej do dwóch tygodni po całkowitym wygojeniu wykwitów. Nie ma bowiem możliwości wstrzyknięcia pigmentu w zmienioną chorobowo skórę, a nawet jeśli jakiś niewyuczony, domorosły pseudolinergista zaproponowałby nam podjęcie się tego zadania, musimy mieć na uwadze fakt, że nie ma w takim przypadku absolutnie żadnej kontroli nad tym, jak pigment rozłoży się w naskórku. Wkłuwanie igły w niewygojoną skórę może również w skrajnych przypadkach prowadzić do zakażeń i poważniejszych powikłań, dlatego też jedyną słuszną decyzją jest tu odczekanie do całkowitego zagojenia się ust.

Makijaż permanentny ust

Kłopot przy zabiegu makijażu permanentnego mogą stanowić również wszelkiego rodzaju wypełnienia ust substancjami, które mają za zadanie je powiększyć, czyli na przykład ostrzykiwania kwasem hialuronowym czy botoksem. Jeżeli planujemy się na nie zdecydować w najbliższym czasie, lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie ich już po zabiegu makijażu permanentnego lub odczekanie przynajmniej dwóch, a najlepiej nawet do czterech tygodni pomiędzy wstrzykiwaniem botoksu a wykonaniem makijażu. Botoks i inne substancje wypełniające potrzebują bowiem czasu, aby odpowiednio ułożyć się w skórze i pozwolić mięśniom twarzy na uzyskanie docelowej pozycji. Wykonywanie makijażu trwałego w krótkim odstępie czasu po zabiegu botoksem czy kwasem hialuronowym może więc być przyczyną wykonania makijażu, który po tygodniu lub dwóch stanie się po prostu karykaturalnie krzywy lub nierówny przez to, że twarz nieznacznie zmieni swój kształt. W przypadku ust jest to szczególnie widoczne, choć może zdarzyć się również u klientów czy klientek korzystających z zastrzyków z toksyny botulinowej w innych częściach twarzy i mieć wpływ także na przykład na kształt makijażu permanentnego brwi.

Jakich pigmentów i barwników używa się do makijażu permanentnego?

Jak już wspomnieliśmy, pigmenty używane do makijażu permanentnego są najczęściej pochodzenia naturalnego, w przeciwieństwie do barwników syntetycznych i chemicznych, które wykorzystuje się między innymi w tatuażu. Co to jednak oznacza i co tak właściwie zawierają te substancje? Przede wszystkim, nie oznacza to, że syntetyczne barwniki wykorzystywane w tatuażu są w jakikolwiek sposób szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Zarówno bowiem pigmenty używane w makijażu permanentnym jak i te wykorzystywane w tatuażu muszą spełniać surowe normy ustalone przez uchwałę Rady Europy. Muszą być one przede wszystkim przebadane pod kątem zawartości metali ciężkich, takich jak kadm, ołów, nikiel, chrom czy rtęć, i nie mogą przekraczać ściśle określonych przez uchwałę norm. Do użytku ani w makijażu permanentnym, ani w tradycyjnym tatuażu nie dopuszcza się także pigmentów zawierających substancje potencjalnie kancerogenne, czyli rakotwórcze, ani alergenów, czyli substancji, które mogłyby powodować uczulenia, w tym swędzenie lub pieczenie skóry. W produkcji barwników nie wolno również stosować wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych ani konserwantów.

Jeśli chodzi o barwniki przeznaczone typowo do makijażu permanentnego, obecnie na rynku funkcjonują zarówno substancje zawierające tlenki żelaza, jak i takie, które ich nie zawierają. Możemy spotkać się z opinią, że tlenki żelaza są potencjalnie szkodliwe mogą przyczyniać się do przebarwiania pigmentów wraz z upływem czasu, a dodatkowo stanowią one przeciwwskazanie do badań przy pomocy pewnych urządzeń medycznych, takich jak np. rezonans magnetyczny. O ile w tej ostatniej sytuacji faktycznie musimy zachować ostrożność zwłaszcza podczas pierwszych kilku tygodni po zabiegu makijażu permanentnego – cząsteczki żelaza mogą bowiem rozgrzać się pod wpływem działania rezonansu, co doprowadzi do powstania wewnętrznych poparzeń w skórze pacjenta oraz do zniszczenia efektów pigmentacji – o tyle dwa pierwsze twierdzenia to wyłącznie mity. Przede wszystkim, tlenek żelaza jest związkiem pochodzenia naturalnego – występuje on bowiem naturalnie chociażby w rdzy – i nie uznaje się go za związek potencjalnie niebezpieczny nawet przy długotrwałym kontakcie ze skórą. Ponadto ewentualne wybarwianie się pigmentu nie jest zależne od obecności tlenku żelaza, lecz od ogólnej jakości wykorzystywanej substancji. Najnowsze generacje pigmentów wykorzystywanych przy wykonywaniu makijażu permanentnego zawierają czerwony barwnik pochodzący właśnie z naturalnego tlenku rdzy, lecz z upływem czasu nie zmieniają one koloru i nie wybarwiają się. Ze względu na swoją czerwoną barwę tlenek żelaza jest bowiem najpóźniej wyłuszczany ze skóry, ponieważ nasz organizm traktuje go podobnie do składnika krwi, która również zawiera przecież żelazo. Nie dajmy się więc zwieść hasłom marketingowym i przed wykonaniem zabiegu dowiedzmy się dokładnie, czy krążące w Internecie opinie i informacje to fakty, czy mity.

Makijaż permanentny brwi

Co warto wiedzieć przed zabiegiem makijażu permanentnego?

Przed zdecydowaniem się na zabieg makijażu permanentnego musimy zdawać sobie sprawę z kilku bardzo istotnych kwestii. Warto przede wszystkim pamiętać, że – pomimo swej nazwy – nie jest to zabieg trwały. Jego efekty, w zależności od metody i rodzaju pigmentu, a nawet od typu naszej cery, utrzymują się od roku maksymalnie do trzech lat. Po tym czasie należy uzupełnić pigment, który został naturalnie usunięty ze skóry wraz ze złuszczającym się naskórkiem. Aby efekt utrzymał się jak najdłużej, powinno się unikać opalania bądź stosować filtry UV na makijaż. Odradzane jest także korzystanie z mocno złuszczających masek i peelingów. Dobrze jest również odpowiednio nawilżać skórę, aby maksymalnie spowolnić złuszczanie martwego, wysuszonego naskórka, co pomoże przedłużyć trwałość efektów makijażu permanentnego.

Należy również wziąć pod uwagę, że zabieg nie zaczyna się z wejściem i nie kończy się z wyjściem z salonu czy studia kosmetycznego. Równie ważne jak sam zabieg jest przygotowanie się do niego oraz odpowiednia pielęgnacja po jego zakończeniu. Przygotowania rozpoczyna zwykle konsultacja przedzabiegowa ze specjalistą, u którego planujemy wykonać zabieg. Podczas takiej konsultacji linergista ustali z nami, na którą część twarzy chcielibyśmy nałożyć makijaż permanentny i jaki efekt chcemy uzyskać. Na podstawie tego pomoże nam dobrać odpowiedni kolor pigmentu, dopasowany do naszego typu urody tak, aby makijaż wyglądał jak najnaturalniej i najbardziej twarzowo. Bezpośrednio przed zabiegiem, czyli przynajmniej 24 godziny wcześniej należy koniecznie zrezygnować z substancji, które mogłyby rozrzedzić krew i tym samym utrudnić wykonanie zabiegu, takich jak alkohol, aspiryna czy benadryl. Warto też zastosować delikatne kosmetyki nawilżające. Nie zaleca się jednak nakładać makijażu przed wizytą w salonie.

Jak pielęgnować skórę po zabiegu makijażu permanentnego?

Po zabiegu makijażu permanentnego należy przede wszystkim dać skórze czas na regenerację. Linergista lub linergistka zwykle polecają swoim klientom konkretne kosmetyki do pielęgnacji, które należy stosować po wykonaniu makijażu permanentnego. Najczęściej będzie to intensywnie nawilżający krem, ponieważ w ciągu 2-3 dni po zabiegu skóra w miejscu wykonania makijażu zacznie się delikatnie złuszczać i będzie potrzebowała regularnego nawilżania. Nie należy w tym czasie korzystać z żadnych innych środków niezaakceptowanych przez specjalistę czy intensywnie złuszczających żeli do mycia twarzy. Skóry nie należy też trzeć, aby nie uszkodzić wprowadzonego do naskórka pigmentu – po umyciu cerę osuszamy więc delikatnie ręcznikiem papierowym bez pocierania, jedynie przykładając papier do twarzy. Pamiętajmy, aby do mycia nie wykorzystywać zwykłego mydła – najlepszym wyborem będzie naturalne mydło szare, które nie zawiera barwników ani substancji zapachowych.

Po zabiegu makijażu permanentnego należy na kilka tygodni zapomnieć o korzystaniu z basenów, solariów czy sauny, a także o tradycyjnym opalaniu, aby pozwolić skórze całkowicie się zagoić. Dotyczy to zarówno zabiegów makijażu permanentnego brwi, jak i oczu oraz ust. Nie zapominajmy również, że zawsze, po około czterech tygodniach od pierwszego zabiegu, konieczna jest korekta, która pozwala na odpowiednie dopigmentowanie skóry i utrwalenie efektu. Również po niej należy przez kilka dni korzystać wyłącznie z kosmetyków poleconych przez linergistę lub linergistkę i unikać tarcia skóry. Po wykonaniu makijażu permanentnego nie zaleca się stosowania silnych gruboziarnistych peelingów do twarzy – przyspieszą one złuszczanie naskórka i zdecydowanie zmniejszą trwałość efektów zabiegu. Należy natomiast stosować kosmetyki nawilżające i nie dopuszczać do przesuszenia się pigmentowanej skóry, co jest szczególnie ważne w przypadku delikatnej i skłonnej do różnego typu podrażnień skóry warg. Musimy też pamiętać o najważniejszym: w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów po zabiegu należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą, który go wykonywał.

Kiedy można się malować po zabiegu makijażu permanentnego?

Jednym z częściej zadawanych przez klientki pytań jest pytanie o to, kiedy można się ponownie zacząć malować po wykonaniu zabiegu makijażu permanentnego. Odpowiedzmy więc na wszystkie związane z tym niejasności.

Przede wszystkim podczas wykonywania makijażu permanentnego nie powinnyśmy być umalowane. Możemy więc udać się do studia kosmetycznego już bez makijażu. Jeśli nie czujemy się komfortowo, warto zapytać podczas konsultacji przed zabiegiem, czy istnieje możliwość zmycia makijażu przez linergistkę przed rozpoczęciem zabiegu, czy może powinnyśmy wziąć ze sobą swój własny kosmetyk do demakijażu i inne potrzebne akcesoria. Przed zabiegiem makijażu permanentnego powinnyśmy także dopytać specjalisty, który będzie go wykonywał, jak długo należy odczekać z nakładaniem na określone partie twarzy kosmetyków do makijażu.

W przypadku makijażu permanentnego oczu, warto odczekać przynajmniej 7 dni, zanim ponownie zaczniemy nakładać jakikolwiek makijaż, czyli na przykład tusz do rzęs. Warto przez pierwszych kilka dni nie stosować również kosmetyków, które trudno będzie zmyć, takich jak choćby wodoodporne tusze czy cienie, a podczas demakijażu pod żadnym pozorem nie należy trzeć oczu, aby nie zniszczyć efektów zabiegu. Niekiedy linergiści zalecają wykonanie henny na rzęsy na kilka dni przed zabiegiem, aby nie korzystać przez jakiś czas w ogóle z kosmetyków do makijażu oczu, a dzięki temu zapobiec jakimkolwiek wywołanym przez nie lub przez środki do demakijażu podrażnieniom.

Po zabiegu makijażu permanentnego ust należy z kolorowymi pomadkami odczekać nieco dłużej. Zaleca się bowiem nienakładanie kosmetyków tego typu nawet do pełnego wygojenia warg, czyli przez minimum 14 dni, choć niektórzy linergiści proponują nakładanie tradycyjnych bezbarwnych pomadek nawilżającej już po upływie około 7 dni.

Gdzie zrobić makijaż permanentny?

Makijaż permanentny powinno się robić wyłącznie w profesjonalnych salonach kosmetycznych, koniecznie u doświadczonych linergistów, czyli specjalistów wykonujących zawodowo ten rodzaj zabiegów. Być może wówczas zabieg będzie nieco droższy niż w nierenomowanym salonie u początkującego linergisty lub linergistki, jednak warto dopłacić, aby podczas zabiegu móc się zrelaksować i całkowicie zaufać specjaliście, co do którego mamy pewność, że wie, co robi.

Gdzie warto zrobić makijaż pemanentny

Wykonując makijaż u kosmetyczek, które nie mogą poszczycić się żadnymi osiągnięciami w tej dziedzinie, ryzykujemy, że zamiast naturalnego makijażu na naszej twarzy pojawi się karykaturalna maska, a jej pozbycie się wcale nie będzie należało do najłatwiejszych. Dlatego też warto zapłacić nieco więcej, ale mieć całkowitą pewność osiągnięcia zamierzonego efektu. W najgorszym wypadku, zaoszczędzone na zbyt tanim zabiegu pieniądze będziemy musieli wydać na usunięcie nieudanego makijażu. Jeśli same słowa nie stanowią wystarczającego argumentu za tym, że akurat na zabiegu makijażu permanentnego nie warto oszczędzać, wystarczy wpisać w którąkolwiek internetową wyszukiwarkę grafiki hasło „nieudany makijaż permanentny”. Zdjęcia, które się wyświetlą, mówią same za siebie.

Cennik makijażu permanentnego – ile kosztuje makijaż brwi, ust i oczu?

Ceny makijażu permanentnego różnią się w zależności od tego, jaki makijaż chcemy wykonać. Są one jednak dość podobne w różnych profesjonalnych salonach kosmetycznych. Zwykle najtańsze – oraz najmniej czasochłonne – są kreski na powiekach. W Lumaki Studio ich ceny zaczynają się już od 300 złotych. Za tę kwotę możemy już zrobić sobie kreski na dolnych powiekach. Za kreski na górnych powiekach zapłacimy niewiele więcej, bo tylko 350 złotych, chyba że zdecydujemy się na zestaw. Za górne i dolne kreski łącznie w Lumaki Studio zapłacimy tylko 550 (zamiast 650) złotych. Studio oferuje również makijaż permanentny konturu ust w cenie 500 złotych, natomiast za kontur ust z cieniem zapłacimy 650 złotych. Tyle samo będzie nas kosztował permanentny makijaż brwi, niezależnie od metody, którą wybierzemy. Najwięcej wydamy na permanentne wypełnienie ust – kosztuje ono 800 złotych.

W cenę zabiegu wliczona jest zawsze druga wizyta, podczas której wykonuje się korekty makijażu wykonanego podczas pierwszego zabiegu i utrwala się jego efekty. Podobnie, wymagane odświeżenie koloru do dwóch lat od pierwszego zabiegu jest już zazwyczaj tańsze. Lumaki Studio oferuje swoim klientom wizytę do dwóch latach od wykonania makijażu permanentnego w cenie niższej o od 30% do 40% od aktualnej ceny danego zabiegu.

Czy warto poddać się zabiegowi makijażu permanentnego?

Makijaż permanentny został stworzony specjalnie dla kobiet, które:

  • nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez perfekcyjnego makijażu,
  • uważają, że perfekcyjny makijaż musi być, no właśnie – perfekcyjny, i nie ma w nim miejsca na rozmazaną szminkę czy nierówną kreskę na powiece,
  • czują, że codziennie tracą zbyt dużo czasu na malowanie się, a jednocześnie nie potrafią odmówić sobie wykonania pełnego makijażu,
  • regularnie korzystają z zabiegu podkreślania brwi henną,
  • zawodowo uprawiają sport, który wymaga dużego wysiłku, przez co makijaż się rozmazuje.

Jest również idealnym rozwiązaniem dla osób, które:

  • chciałyby zatuszować niedoskonałości skóry, takie jak plamy pigmentacyjne, blizny lub przebarwienia,
  • mają wyjątkowo nieregularne brwi lub asymetryczne albo bardzo blade usta,
  • planują dłuższy pobyt w szpitalu, gdzie codzienne malowanie się będzie niewygodne, a nie czują się komfortowo bez makijażu,
  • przeszły chemioterapię i poszukują trwałego sposobu na zamaskowanie braku brwi i rzęs,
  • cierpią na uczulenia, które bardzo utrudniają im korzystanie ze standardowych kosmetyków do makijażu twarzy.

Identyfikacja z przynajmniej jednym z wymienionych powyżej stwierdzeń jest już powodem, dla którego warto rozważyć poddanie się zabiegowi makijażu permanentnego. Dodatkową korzyścią będzie również zapewne zaoszczędzenie na kosmetykach do makijażu lub na hennie do brwi, które staną się zbędne. Inwestycja w jednorazowy makijaż permanentny, który wystarczy powtórzyć co kilka lat, jest zatem inwestycją, która w całości się zwraca, a przy okazji pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Dodatkowo, zdecydowanie podnosi komfort życia, gdyż nie musimy się już martwić o niedoskonałości naszej cery, asymetrię urody czy rozmazywanie się pospiesznie wykonanego makijażu.

Warto jednak pamiętać, że istnieją również przeciwwskazania do wykonania zabiegu makijażu permanentnego. Należą do nich między innymi wszelkiego rodzaju infekcje, ciąża, karmienie piersią, hemofilia oraz przyjmowanie niektórych leków. W przypadku cukrzycy, przed zabiegiem należy koniecznie skonsultować się ze swoim lekarzem. Makijażu oka nie można także wykonać jeśli klientka ma sztuczne rzęsy, świeże blizny lub świeżą opaleniznę Przed wykonaniem zabiegu linergista lub linergista powinien przeprowadzić z klientem wywiad aby doprecyzować, czy nie znajduje się on w grupie osób, u których nie można przeprowadzić zabiegu.

Makijaż permanentny brwi - portfolio - zdjęcie 2

Czy zabieg jest bolesny i jak długo goi się skóra po wykonaniu makijażu permanentnego?

Zabieg makijażu permanentnego wykonuje się zawsze w znieczuleniu miejscowym, przez co nie jest on szczególnie bolesny. Dla osób o niskim progu bólu zabieg może jednak być zdecydowanie niekomfortowym doświadczeniem, dlatego jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego, że znosimy ból dużo gorzej niż inni, warto przed zabiegiem zażyć tabletkę przeciwbólową z paracetamolem czy ibuprofenem. Niemniej jednak większość klientów i klientek określa uczucia związane z zabiegiem raczej mianem dyskomfortu, dlatego nie powinniśmy nastawiać się na podobną skalę bólu jak w przypadku wykonywania tradycyjnego tatuażu. Dzięki wprowadzaniu igły płycej nie tylko zwiększa się bowiem możliwość kontrolowania rozłożenia pigmentu pod skórą, lecz również zmniejsza bolesność całego zabiegu.

Tuż po zabiegu skóra jest zwykle delikatnie opuchnięta, a kolor może wydawać się znacznie ciemniejszy i bardziej wyrazisty od tego, który zaplanowaliśmy wraz z linergistą na konsultacji przedzabiegowej. Opuchlizna znika jednak już w ciągu kilku godzin po zakończeniu zabiegu, a barwniki złuszczają się wraz z naskórkiem, osiągając docelowe nasycenie – które od nasycenia tuż po zabiegu może różnić się nawet o 50% – około tygodnia po zabiegu. Dlatego też nie wystraszmy się, gdy po zabiegu delikatnego podkreślenia koloru warg zobaczymy nagle w lustrze usta w kolorze intensywnej czerwieni – częściowo jest to z pewnością podrażnienie skóry, a częściowo świeży pigment, który w ciągu kilku dni odpowiednio się rozłoży, a jego nadmiar zostanie złuszczony. Pamiętajmy, aby w czasie gojenia się skóry po zabiegu bezwzględnie nie rozdrapywać, a najlepiej nawet nie dotykać drobnych strupków, które mogą pojawić się na skórze w wyniku wbijania w nią igły, gdyż może to skutkować zakażeniem i zniszczeniem efektu pigmentacji.

W ciągu dwóch tygodni od zabiegu mikrouszkodzenia naskórka spowodowane wkłuwaniem igły powinny się już zagoić, jednak konieczna druga wizyta sprawi, że skóra ponownie będzie potrzebowała od kilku do kilkunastu dni na pełne wygojenie się. Najkrócej goją się zwykle cienkie, delikatne kreski na powiekach, a najdłużej całkowite wypełnienie ust. Niezależnie jednak od rodzaju wykonanego makijażu, przez przynajmniej cztery tygodnie od zabiegu nie zaleca się korzystania z sauny, solarium ani basenu. To samo obowiązuje także po wizycie, podczas której wykonuje się korektę! Warto też używać do skóry twarzy specjalnych kremów z filtrem UV, które poleci nam specjalista wykonujący permanentny makijaż, aby maksymalnie przedłużyć trwałość zabiegu i nie dopuścić do zniszczenia jego efektu przez działanie promieniowania słonecznego. Pamiętajmy, że nawet w pochmurny, chłodny dzień do naszej skóry dociera tyle promieni UV, że właściwie nie powinniśmy nigdy wychodzić z domu bez kremu z filtrem, choć często o tym zapominamy. W przypadku osób po zabiegu makijażu permanentnego jest to jednak zasada, której należy bezwzględnie przestrzegać.