Loader Image
LumakiMakijaż permanentny brwi – poznaj ceny, metody i opinie o zabiegu!

Makijaż permanentny brwi jest zabiegiem wybieranym coraz częściej przez kobiety, które czują się najbardziej komfortowo, gdy ich brwi są wyraźnie zarysowane i odpowiednio podkreślone, lecz nie mają czasu na ciągłe malowanie ich żelami, kredkami czy henną. Jest on bowiem rozwiązaniem o wiele trwalszym i wygodniejszym niż pozostałe metody. Na zabieg permanentnego makijażu tej części twarzy decydują się też osoby, których brwi nie są wystarczająco gęste i widoczne z powodu wieku, częstej regulacji ich kształtu lub przebytych chorób czy terapii. Co jednak powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zabieg tego rodzaju, jak długo utrzymuje się jego efekt i z jakimi kosztami musimy się liczyć?

Spis treści:
Czym jest makijaż permanentny brwi?
Metoda cienia
Metoda piórkowa
Metoda cieniowania i makijaż permanentny brwi ombre
Gojenie skóry i pielęgnacja po zabiegu
Ceny zabiegu
Opinie o makijażu permanentnym brwi

Czym jest makijaż permanentny brwi?

Zabieg makijażu permanentnego brwi jest zabiegiem w pewnym stopniu podobnym do tatuażu. Po raz pierwszy pojawił się on w Azji jeszcze w czasach starożytnych, najprawdopodobniej już na początku pierwszego wieku naszej ery. Do jego wykonania używano wówczas barwników pochodzenia naturalnego, które wprowadzano do naskórka przy pomocy włókien jedwabnych owiniętych wokół igły zamocowanej na cieniutkim bambusowym pręciku. Od tamtego czasu wiele się jednak zmieniło. Przede wszystkim barwniki naturalne zostały zastąpione syntetycznymi, lepiej przebadanymi i o wiele bardziej stabilnymi pigmentami. Zamiast jedwabiu i bambusa do wprowadzania pigmentu używa się dziś natomiast profesjonalnych urządzeń, dzięki którym specjalista zajmujący się makijażem permanentnym, czyli linergista, wpuszcza do odpowiedniej warstwy naskórka odpowiednią ilość barwnika. Widzimy zatem już na pierwszy rzut oka wyraźne podobieństwo tej techniki do techniki wykonywania tatuażu.

Czym jest makijaż permanentny brwi

Między makijażem permanentnym a tatuażem jest jednak wiele znaczących różnic. Przede wszystkim w przypadku tatuażu pigment jest wprowadzany we wszystkie warstwy naskórka oraz w skórę właściwą, podczas gdy przy makijażu permanentnym igła wprowadza pigment tylko do warstwy podstawnej naskórka. Przez to makijaż permanentny jest znacznie mniej trwały niż tatuaż. Aby utrzymać pożądany efekt, należy powtarzać go po upływie około dwóch lat od czasu przeprowadzenia pierwszego zabiegu. Pozwala to między innymi na zrezygnowanie z makijażu permanentnego w przypadku, gdy było to dla nas tylko tymczasowe rozwiązanie, pomagające przetrwać chociażby okres odrastania brwi po przebytej chemioterapii. Jest to również sposób na utrzymanie odpowiedniego koloru pigmentu i zapobieganie jego przebarwianiu się. W przypadku wytrzymujących wiele lat pigmentów wykorzystywanych w tatuażu często ulega on bowiem zmianom pod wpływem czynników zewnętrznych. Zwłaszcza u starszych osób, u których tatuaże wykonano kilkadziesiąt lat temu, możemy często zauważyć, że pierwotnie czarny tatuaż zielenieje lub pojawiają się w nim niebieskawe tony. W przypadku makijażu permanentnego ten niepożądany efekt został całkowicie wyeliminowany przede wszystkim dzięki nowoczesnym, wyjątkowo stabilnym pigmentom syntetycznym. Naturalnym procesem, pozwalającym na uniknięcie przebarwiania się pigmentu po kilku latach, jest również proces złuszczania naskórka. Dzięki wprowadzeniu pigmentu w podstawną warstwę naskórka, a nie w skórę właściwą, barwnik zostaje usunięty wraz ze złuszczającym się naskórkiem w naturalny sposób po upływie około 2-3 lat, zanim mógłby ewentualnie zmienić swoją oryginalną barwę pod wpływem czynników zewnętrznych.

Metoda cienia, czyli najpopularniejsza metoda wykonywania makijażu permanentnego brwi

Jedną z najpopularniejszych metod wykonywania makijażu permanentnego brwi jest metoda cienia, zwana również metodą kompaktu. Metoda ta, stosowana z powodzeniem od wielu lat, jest wciąż najczęściej wybieraną przez klientki metodą wykonania makijażu permanentnego brwi. Dawno minęły już czasy, kiedy kojarzono ją z nienaturalnymi, zbyt grubymi lub przesadnie cienkimi brwiami, wyglądającymi na wyrysowane flamastrem lub cienkopisem. Makijaż tego rodzaju, wykonywany niegdyś właśnie tą metodą, stał się niepopularny przede wszystkim przez nieumiejętnie wykonujących go amatorów, niemających pojęcia o tym, jak stworzyć naturalnie wyglądający kształt brwi.

Dziś jednak doświadczeni linergiści i linergistki skłaniają się wciąż ku metodzie cienia. Z perspektywy klienta najważniejsze jest, że w tym sposobie wykonywania makijażu permanentnego brwi zaszło wiele zmian. Dzięki odpowiedniemu dostosowaniu sposobu kreślenia linii specjaliści są obecnie w stanie przy tej właśnie metodzie stworzyć zarówno mocniej zarysowane, lecz naturalnie cieniowane i nie obciążające twarzy brwi, jak i delikatne wąskie linie, dopasowane do typu urody i niewywołujące efektu wiecznego zdziwienia. Barwy pigmentów stosowanych w makijażu permanentnym również uległy ogromnej zmianie. Dziś brwi nie muszą już być wyłącznie kruczoczarne czy brązowe. Makijaż permanentny brwi metodą cienia wykonuje się bowiem przy pomocy barwników o szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu linergiści są w stanie  dopasować najlepszy odcień pigmentu do każdego typu urody, naturalnego koloru brwi klientki czy jej osobistych upodobań. Pozwala to na uzyskanie pożądanego efektu zarówno w przypadku osób, które chcą wyłącznie optycznie zagęścić lub wyrównać asymetryczne brwi, jak i u osób potrzebujących całkowitej rekonstrukcji brwi po chemioterapii czy przebytych chorobach.

Makijaż permanentny brwi - metoda cienia

Czy warto zdecydować się na makijaż permanentny brwi metodą piórkową?

Metoda piórkowa, znana również pod angielską nazwą microblading, jest jedną z najnowszych technik wykonywania makijażu permanentnego brwi. Oferujące ją salony kosmetyczne przedstawiają ją jako metodę dającą najbardziej naturalne efekty ze względu na sposób wprowadzania pigmentu w skórę. Przy metodzie piórkowej używa się do tego bardzo małego i cienkiego ostrza, zwanego również piórem, od którego wzięła się nazwa metody. Za pomocą ostrza wprowadza się w naskórek na głębokość około 0,6 – 1,2 cm pigment, dopasowany do naturalnego koloru brwi klientki lub do jej typu urody i efektu, jaki chce ona osiągnąć dzięki zabiegowi. Narzędzie precyzyjnie wyrysowuje krótkie kreseczki, przypominające do złudzenia naturalne włoski, dlatego metoda ta bywa również nazywana metodą włosa. Dzięki temu linergistka teoretycznie jest w stanie zarówno zagęścić brwi klientki, jak i wyrysować linie przypominające włoski u osób, które z powodu różnych chorób lub chemioterapii utraciły brwi całkowicie.

W rzeczywistości jest jednak nieco inaczej. Metoda ta jest na tyle nowa, że często początkujący w niej linergiści nie wiedzą do końca, jak używany przez nich pigment zachowa się po upływie dłuższego czasu. Zdarza się niestety, że pigment wprowadzony w postaci cienkich kreseczek po kilku miesiącach rozlewa się, przez co linia brwi staje się nierówna i wręcz karykaturalna. Jest ona również znacznie mniej trwała, jej efekt utrzymuje się bowiem maksymalnie do roku. U klientek z przetłuszczającą się cerą, przy której proces złuszczania naskórka jest o wiele szybszy, a pigment utrzymuje się słabiej, efekty zabiegu wykonanego tą metodą mogą zniknąć nawet po kilku miesiącach. Nie oznacza to jednak, że jest to zabieg przystosowany dla potrzeb osób, które wykonują permanentny makijaż brwi po raz pierwszy i wolą zdecydować się na mniej trwały, lecz bardziej naturalny efekt. Ze względu na użycie do zabiegu nie igły, lecz niewielkiego ostrza, i powtarzania nacięć w tym samym miejscu kilkakrotnie, po makijażu permanentnym brwi wykonywanym metodą piórkową mogą nam bowiem pozostać niewielkie, ale widoczne blizny w miejscach, w których użyto ostrza do wprowadzenia pigmentu. Dlatego też doświadczeni linergiści często odradzają tę metodę na rzecz metod lepiej sprawdzonych i dających lepsze, bardziej trwałe efekty.

Czy warto zdecydować się na makijaż permanentny brwi wykonany metodą cieniowania, lub jego wersję w stylu ombre?

Jednym ze sposobów wykonywania makijażu permanentnego brwi metodą cieniowania jest makijaż zwany ombre. W tradycyjnej metodzie cieniowania wykorzystuje się jeden odcień barwnika, rozmieszczony na całej wyznaczonej powierzchni brwi w odpowiedni sposób, dający jak najbardziej naturalny efekt. W metodzie tej barwnik rozmieszcza się tak, aby brwi u nasady nosa były najjaśniejsze i stopniowo ciemniały ku zewnętrznym końcom. Makijaż permanentny brwi metodą cieniowania w wersji w stylu ombre wykorzystuje natomiast kilka odcieni barwnika, również rozmieszczonych tak, aby osiągnąć efekt naturalnego przejścia od najciemniejszego do najjaśniejszego koloru od zewnętrznego do wewnętrznego końca brwi.

Podobnie jak microblading, wykonywanie makijażu permanentnego brwi w stylu ombre metodą cieniowania jest również stosunkowo nową metodą, która pojawiła się na rynku kosmetycznym w ostatnim czasie. Przez to, tak jak w przypadku metody piórkowej, linergiści nie do końca są w stanie przewidzieć, jak dany pigment, wprowadzony w naskórek właśnie tą metodą, zachowa się po upływie pewnego czasu. Niekiedy rozlewa się on więc nierównomiernie, tworząc – zamiast naturalnie wyglądającej cieniowanej linii brwi – bezkształtne plamy pigmentu o różnym nasyceniu i odcieniu. Dlatego też doświadczeni linergiści, specjalizujący się w makijażu permanentnym brwi, często odradzają tę metodę. Jest ona nie tylko niezbyt dobrze sprawdzona, lecz także wiąże się z tymczasową modą na ombre, które w ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się już niemal we wszystkich dziedzinach życia, od fryzjerstwa aż po wystrój wnętrz. Jeżeli przemawia do nas raczej ponadczasowa klasyka niż przemijające trendy, doświadczeni linergiści polecą nam zdecydowanie metodę kompaktu.

Gojenie i pielęgnacja skóry po zabiegu permanentnego makijażu brwi

Po wykonaniu zabiegu permanentnego makijażu brwi konieczna jest odpowiednia pielęgnacja ułatwiająca gojenie naskórka. Tuż po zabiegu skóra może być zwykle lekko opuchnięta i delikatnie zaczerwieniona ze względu na mikrouszkodzenia wywołane igłą, którą wprowadzano pigment. Przy odpowiedniej pielęgnacji, opuchlizna znika jednak już po kilku godzinach po zabiegu. Ponadto kolor pigmentu może nam się w pierwszych chwilach po zabiegu wydać nieco mocniejszy niż ten, który zaplanowaliśmy wraz z linergistą. Nie mamy jednak absolutnie żadnego powodu do zmartwień. Nadmiar pigmentu zostanie bowiem usunięty wraz ze złuszczającym się naskórkiem, a brwi osiągną przewidziane nasycenie barwników maksymalnie w ciągu tygodnia po zabiegu.

Makijaż permanentny brwi - gojenie i pielęgnacja

Po zabiegu musimy koniecznie pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie dotykać niepotrzebnie ani tym bardziej nie rozdrapywać drobnych ranek i strupków, które mogą pojawić się na skórze, na której wykonano makijaż. Możemy bowiem nie tylko spowolnić i utrudnić gojenie, lecz nawet doprowadzić do zakażenia, które będzie skutkowało zniszczeniem efektów zabiegu. Ranki powinny całkowicie wygoić się w ciągu dwóch tygodni od zabiegu. Pamiętajmy jednak, że po drugiej wizycie u linergisty skóra ponownie będzie wymagała czasu na zagojenie się. Po zabiegu makijażu permanentnego specjaliści odradzają korzystanie z sauny, solarium czy basenu przez okres około miesiąca. Warto również używać specjalnych kremów z wysokim filtrem UV, które ochronią skórę przed poparzeniem słonecznym. Może ono bowiem uszkodzić delikatną skórę podrażnioną zabiegiem i mieć negatywny wpływ na trwałość efektów zabiegu. Filtry UV poleca się jednak nie tylko w ciągu kilku tygodni po zabiegu. Warto stosować je także później na co dzień, aby maksymalnie spowolnić złuszczanie się naskórka i utrzymać efekt makijażu permanentnego jak najdłużej.

Ceny zabiegu permanentnego makijażu brwi – na jaki koszt musimy być przygotowani?

Ceny wykonania zabiegu permanentnego makijażu brwi różnią się w zależności od studia i metody, jaką wybierzemy. Jednak większość doświadczonych linergistów i linergistek proponuje nam zabiegi tego typu w dość podobnych cenach. Dlatego też zbyt niska lub zbyt wysoka cena proponowana przez rozważanego przez nas linergistę czy studio kosmetyczne powinna wzbudzić naszą podejrzliwość. W przypadku ceny przewyższającej stanowczo średnią cen na rynku możemy przypuszczać, że dany specjalista czy studio chce wykorzystać naszą niewiedzę i wmówić nam, że zabieg jest tak drogi ze względu na wysoki standard czy ogromne kwalifikacje linergisty. Jeżeli cena jest natomiast zdecydowanie zbyt niska powinniśmy upewnić się, czy osoba proponująca nam zabieg po mocno zaniżonych kosztach może wykazać się jakimkolwiek wykształceniem w dziedzinie makijażu permanentnego. Często zabiegi po symbolicznych cenach oferują bowiem osoby dopiero uczące się, jak wykonywać makijaż permanentny. Chcąc zdobyć doświadczenie, zachęcają one potencjalnych klientów wyjątkowo niskimi cenami zabiegów. Musimy jednak liczyć się z tym, że w najlepszym wypadku pieniądze zaoszczędzone na zabiegu przeprowadzonym przez adepta linergistyki wydamy na usuwanie efektów źle wykonanego makijażu. W najgorszym natomiast będziemy musieli do laserowego wywabiania pigmentu dołożyć o wiele więcej, niż wydalibyśmy na zabieg w renomowanym studio czy u doświadczonego linergisty, a ponadto możemy mieć problemy z trudno gojącymi się rankami, po których zostaną nam nieestetyczne blizny.

W renomowanym studiu Lumaki, prowadzonym prze doświadczonych linergistów o udokumentowanych osiągnięciach w dziedzinie makijażu permanentnego i mikropigmentacji skóry głowy, za zabieg wykonania makijażu brwi zapłacimy 650 złotych. W tej cenie zawarte są obie wizyty konieczne do odpowiedniego wyrysowania, wykonania oraz utrwalenia i do pigmentowania idealnego kształtu brwi. Studio oferuje nam także zniżkę wysokości 30%-40% na zabieg odnowienia efektów makijażu permanentnego, wykonywany dwa lata po pierwszym zabiegu.

Poznaj opinie klientek, które skorzystały z zabiegu permanentnego makijażu brwi

Opinie klientek o zabiegu makijażu permanentnego brwi wykonanym u doświadczonego linergisty lub linergistki czy też w renomowanym studiu są zdecydowanie pozytywne. Przede wszystkim makijaż permanentny brwi jest ogromnym ułatwieniem dla klientek, które codziennie rano spędzają czas na podkreślaniu brwi specjalnie przeznaczonymi do tego kosmetykami takimi jak żele, kredki czy cienie. Jest to również dobre rozwiązanie jeśli należymy do osób, które raz na kilka tygodni odwiedzają kosmetyczkę, aby wykonać zabieg farbowania brwi henną. Klientki zauważają, że koszt wykonania makijażu permanentnego brwi zwraca się bardzo szybko ze względu na to, że nie muszą już płacić za hennę, wizyty u kosmetyczki i kosmetyki zużywane każdego dnia, aby wykonać perfekcyjny makijaż brwi. Ponadto oszczędność czasu, którą zapewnia nam zabieg permanentnego makijażu, zapewnia dodatkową wygodę, odczuwalną na co dzień. Każda z nas zdaje sobie bowiem sprawę, jakie to uczucie, kiedy musimy wstać, żeby zdążyć się umalować przed wyjściem do pracy. Po zabiegu permanentnego makijażu brwi zyskujemy codziennie co najmniej kilkanaście minut więcej snu lub czasu na wypicie bez pośpiechu porannej kawy.
Zabieg makijażu permanentnego brwi jest również bardzo wysoko oceniany przez klientów i klientki, którzy decydują się na niego ze względu na widoczną asymetrię brwi lub problemy związane z utratą włosków spowodowaną przebytymi chorobami czy terapiami, na przykład chemioterapią. Pozwala on bowiem nie tylko zapewnić o wiele korzystniejszy wygląd twarzy, lecz również wpływa pozytywnie na pewność siebie i spowodowane jej wzrostem samopoczucie danego klienta. Brwi stanowią bowiem jedną z mocniej wpływających na nasz ogólny wygląd cech, a ich brak lub widoczna nieregularność może być przyczyną jego diametralnej zmiany.

 Makijaż permanentny brwi - opinie