Loader Image
LumakiMakijaż permanentny ust – jak wykonuje się zabieg permanentnego makijażu ust metodą 3D? Poznaj ceny i opinie o zabiegu!

Makijaż permanentny ust to zabieg, na który z roku na rok decyduje się coraz więcej klientów i klientek salonów kosmetycznych. Dla kogo jest on jednak przeznaczony i skąd właściwie wziął się pomysł wykonywania tego typu makijażu? Czy zabieg tego typu jest drogi i czy istnieją jakieś przeciwwskazania uniemożliwiające wykonanie makijażu permanentnego u niektórych klientów lub klientek? Przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania zadawane przez osoby zastanawiające się nad zabiegiem permanentnego makijażu ust!

Spis treści:
Czym jest makijaż permanentny ust?
Dla kogo przeznaczony jest zabieg permanentnego makijażu ust?
Ceny zabiegu permanentnego makijażu ust
Makijaż permanentny ust 3D – co to takiego?
Co koniecznie trzeba wiedzieć przed zabiegiem makijażu permanentnego ust?
Ile czasu zajmuje gojenie ust po zabiegu makijażu permanentnego?

Czym jest makijaż permanentny ust?

Mianem makijażu permanentnego ust nazywamy wprowadzenie za pomocą specjalnej igły odpowiednio dobranych odcieni pigmentów do warstwy podstawnej naskórka. Zabieg permanentnego makijażu ust jest więc, podobnie jak inne typy makijażu permanentnego, oparty w dużej mierze na technice tatuażu. Różni się od niej jednak dość znacząco. Przede wszystkim w makijażu permanentnym wykorzystuje się innego typu barwniki i igły niż w przypadku tatuażu. Ponadto pigment jest tu wprowadzany znacznie płycej – w tatuażu wprowadza się go aż do skóry właściwej, a w makijażu permanentnym tylko do ostatniej warstwy naskórka. Dzięki temu specjalista zajmujący się tego typu zabiegami, którego nazywamy mianem linergisty, może lepiej kontrolować równomierne rozłożenie pigmentu w skórze. Zabieg makijażu permanentnego nie jest też w przeciwieństwie do tatuażu – i wbrew swojej nazwie – w stu procentach trwały. Efekty makijażu permanentnego znikają bowiem w ciągu od roku do maksymalnie trzech lat ze względu na naturalne procesy złuszczania się naskórka i wyłuszczania się z niego pigmentów. To, jak długo efekt utrzyma się u danego klienta, jest zależne nie tylko od jakości wykorzystanych pigmentów, ale przede wszystkim od typu jego cery. W przypadku cery przetłuszczającej się efekty mogą zniknąć bardzo szybko, podobnie jak w przypadku cery mocno przesuszonej i łuszczącej się. Dlatego też po zabiegu nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji, nawilżaniu i dbaniu o skórę twarzy.

Makijaż permanentny ust jest obok makijażu permanentnego brwi drugim najpopularniejszym zabiegiem tego typu. Pozwala na zagwarantowanie klientowi bądź klientce idealnego wyglądu warg, odpowiedniego nasycenia ich koloru, a dzięki odpowiedniemu dobraniu pigmentów przez linergistę zabieg może także optycznie powiększyć usta. Pozwala jednak także na skorygowanie niewielkich wad ich wyglądu i uzyskanie pełnej symetrii warg, dzięki czemu twarz wygląda znacznie atrakcyjniej, a w przypadku nadania ustom nieco mocniejszego koloru również młodziej.

Makijaż permanentny ust

Dla kogo przeznaczony jest zabieg permanentnego makijażu ust?

Zabieg permanentnego makijażu ust dedykowany jest zarówno paniom, jak i panom. Wykonuje się go nie tylko u dwudziestoparolatków, ale też u pragnących się odmłodzić czy zmienić coś w swoim wyglądzie osób po sześćdziesiątce. Za jego pomocą możemy bowiem uzyskać szerokie spektrum rezultatów – od bardzo delikatnego podkreślenia barwy ust i wyraźniejszego, lecz wciąż naturalnie wyglądającego zdefiniowania ich linii brzegowych, aż po wygląd mocno umalowanych szminką warg. Makijaż permanentny ust pozwala także zlikwidować ewentualną asymetrię warg oraz nadać zdrowy kolor ustom tak bladym, że niemal zlewają się one z resztą twarzy. Dlatego też nie powinniśmy się dziwić, że zabieg ten jest również nierzadko wybierany przez panów pragnących uporać się z różnego typu niedoskonałościami kształtu ust.

Niemniej jednak większość osób decydujących się na zabieg makijażu permanentnego ust to mimo wszystko kobiety. Są to zarówno panie, którym przeszkadza właśnie nadmierna bladość ust czy ich asymetria, jak i klientki, które marzą o idealnym, mocnym i nierozmazującym się makijażu niezależnie od pory dnia. Z makijażem permanentnym nie musimy bowiem martwić się o ścieranie się dopiero co nałożonej szminki podczas posiłku, rozmazanie jej poza brzegi ust czy przypadkowe zabarwienie pomadką zębów. Koniec z tego typu wpadkami! A przy okazji – jeżeli należymy do tej grupy pań, które poprawiają sobie humor nową szminką i nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez idealnie umalowanych ust – z pewnością uda nam się sporo zaoszczędzić na kolorowych kosmetykach. Wystarczy nam jedna dobra i sprawdzona pomadka nawilżająca, a nasze usta i tak będą prezentowały się olśniewająco w każdej sytuacji!

Ceny zabiegu permanentnego makijażu ust

Ceny zabiegu permanentnego makijażu ust różnią się oczywiście w zależności od studia, do którego zamierzamy się wybrać. Pamiętajmy, aby nie dać się skusić promocyjnym cenom czy opcji wykonania zabiegu za darmo w ramach praktyki. W przypadku tak poważnie wpływającego na wygląd naszej twarzy zabiegu jak makijaż permanentny zdecydowanie nie chcemy być królikami doświadczalnymi młodych i niewyszkolonych jeszcze adeptów tej trudnej sztuki! Zawsze powinniśmy zapytać o portfolio danego linergisty czy linergistki, aby ocenić efekty, które jest on lub ona w stanie uzyskać i sprawdzić, czy właśnie o to nam chodzi. Na podstawie portfolio będziemy mogli sprawdzić, czy poprzedni klienci nie wyszli ze studia z karykaturalnie przerysowanymi ustami czy brwiami lub z nierównymi kreskami na oczach. Jest to jedno z najbardziej wymiernych źródeł informacji o umiejętnościach każdego linergisty. Dla przykładu warto zajrzeć do galerii studia Lumaki, gdzie znajdziemy portfolio doświadczonej linergistki – Kamili Śliskiej. W zakładce „Makijaż permanentny” możemy zobaczyć efekty jej pracy oraz zdjęcia klientek, które poddały się zabiegom permanentnego makijażu brwi, oczu oraz właśnie ust – często w wersjach „przed” i „po”, co daje nam pewien pogląd na umiejętności i doświadczenie linergistki.

Ceny zabiegów różnią się także w zależności od tego, jaką metodę zamierzamy wybrać. W studiach kosmetycznych oferuje się nam dziś aż kilka opcji. Możemy zdecydować się między innymi na:

  • wykonanie samego konturu ust kolorem maksymalnie zbliżonym do naturalnej barwy ust, a przy tym wyrównanie go lub delikatne powiększenie warg,
  • wykonanie konturu ust i wypełnienie całej ich powierzchni przy pomocy jednej barwy pigmentu,
  • wykonanie makijażu ust dwoma pigmentami w celu uzyskania efektu 3D,
  • wykonanie makijażu w stylu ombre trzema pigmentami, od najjaśniejszego do najciemniejszego,
  • wykonanie makijażu typu lip-light, czyli rozjaśnienie ust tuż nad górną wargą, aby optycznie je powiększyć.

Studio Lumaki proponuje nam trzy z tych opcji. Kontur ust wykonamy tu za 600 złotych, kontur wraz z cieniem 3D to koszt rzędu 800 złotych, a za permanentny makijaż ust z pełnym wypełnieniem zapłacimy 900 złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że dobra szminka to wydatek przynajmniej 50 złotych, a przy codziennym stosowaniu jej kilka razy wytrzymuje ona maksymalnie dwa miesiące, koszty wypełnienia ust makijażem permanentnym zwrócą nam się po nieco ponad roku, a efekty zabiegu utrzymają się nawet do trzech lat! Jest to więc inwestycja, którą z pewnością warto rozważyć, aby zaoszczędzić sobie nie tylko wydatków, ale też czasu poświęcanego na nakładanie makijażu i dbanie o to, aby przetrwał on w nienaruszonym stanie przez kilka godzin.

Efekty makijażu permanentnego ust - przed i po

Makijaż permanentny ust 3D – co to takiego?

Spośród wymienionych w poprzedniej sekcji metod zdecydowanie najpopularniejszą i najczęściej wybieraną jest makijaż permanentny ust z efektem 3D, czyli wykonywany przy pomocy dwóch barwników. Jak dokładnie działa ta metoda? To bardzo proste. Linergista w zależności od kształtu i naturalnego koloru naszych ust dobiera dwa odpowiednie odcienie pigmentów – jaśniejszy i ciemniejszy. Efekt 3D uzyskuje się dzięki wykorzystaniu światłocienia. Za pomocą jaśniejszego z pigmentów linergista podkreśla naturalne wypukłości ust – pośrodku górnej i dolnej wargi – co sprawia, że wydają się one pełniejsze.

Przy tej metodzie możliwe jest dobranie pigmentu nie tylko do naturalnej barwy ust. Na metodę 3D decydują się bowiem przede wszystkim panie, a dobierając kolory pigmentu do typu urody, można uzyskać nie tylko efekt pełniejszych ust, ale też świeżo nałożonej pomadki. Dzięki efektowi 3D makijaż wygląda na maksymalnie naturalny – gdy nałożymy na usta świeżą, błyszczącą pomadkę, zauważymy, że wypukłości pośrodku warg faktycznie wyglądają na nieco jaśniejsze. Dlatego też zarówno klientki, jak i linergistki optują dziś przede wszystkim za tą metodą, odchodząc od wypełniania całych warg wyłącznie jednym kolorem.

Pamiętajmy jednak, że nie warto przesadzać. Metoda ombre, która wykorzystuje aż trzy odcienie barwników, może niestety prowadzić do powstania mocno nienaturalnego efektu – nie dba się tu bowiem o naturalny światłocień, a jedynie po raz kolejny promuje modę na przenikające się od najjaśniejszego do najciemniejszego odcienie danego koloru, którą widzieliśmy już na włosach, ubraniach, akcesoriach, a nawet w niektórych trendach związanych z wystrojem wnętrz. Nie dajmy się ponieść przemijającej modzie i zdecydujmy się na ponadczasowe i uniwersalne rozwiązanie, jakim jest wykorzystanie dwóch odcieni pigmentu w celu uzyskania efektu 3D!

Co koniecznie trzeba wiedzieć przed zabiegiem makijażu permanentnego ust?

Przed zabiegiem makijażu permanentnego ust powinnyśmy z pewnością wiedzieć o tym, że wcześniej należy zadbać o intensywne nawilżenie ust. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu szybciej się one zagoją, a sam zabieg będzie mniej nieprzyjemny niż na ustach przesuszonych i pękających.

Warto także zauważyć, że absolutnym przeciwwskazaniem do wykonania permanentnego zabiegu makijażu ust jest aktywna opryszczka na wargach. Jeżeli więc mamy kłopoty z tym schorzeniem, warto na kilka dni przed planowanym zabiegiem skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym i zapytać go o przeciwwirusowe środki chroniące przed wystąpieniem opryszczki. Środki takie są bowiem dostępne tylko na receptę. Jeżeli zaniedbamy stosowanie odpowiednich leków i wystąpi u nas opryszczka, zabieg nie może zostać przeprowadzony. Należy odczekać aż do pełnego wygojenia się wykwitów, czyli przynajmniej miesiąc od wyleczenia opryszczki, aż do momentu, kiedy skóra będzie całkowicie zdrowa, i dopiero wówczas zaplanować zabieg ponownie.

Pewien kłopot w przypadku makijażu permanentnego ust mogą stanowić także różnego typu wypełnienia czy zastrzyki, na przykład z kwasu hialuronowego czy botoksu. Jeżeli planujemy wykonanie tego typu powiększenia ust, warto zaczekać z tym do chwili, kiedy wargi zagoją się już całkowicie po dwóch sesjach koniecznych do wykonania makijażu permanentnego ust. Jeśli jednak jesteśmy świeżo po zabiegu wstrzyknięcia środka, który ma na celu powiększenie warg, nie powinnyśmy planować permanentnego makijażu ust przynajmniej przez kolejne dwa tygodnie. Mięśnie potrzebują bowiem tego czasu, aby zareagować na działanie wstrzykniętych substancji. Jeżeli wykonamy makijaż permanentny w krótszym odstępie czasu po ostrzykiwaniach z toksyny botulinowej czy kwasu hialuronowego, po pełnym rozluźnieniu się mięśni i dojściu przez nie do ostatecznej pozycji może się bowiem okazać, że makijaż – niedawno jeszcze idealnie równy – teraz jest mocno asymetryczny lub po prostu w którymś miejscu wykracza poza granice ust, które kilka dni temu były jeszcze nieco bardziej opuchnięte. Aby uniknąć tego typu sytuacji, zawsze planujmy zabiegi makijażu permanentnego przed, a nie po zabiegach polegających na wstrzykiwaniu powiększających substancji w wargi, lub przynajmniej pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępu pomiędzy zabiegami.

Proces wykonywania makijażu permanentnego ust

Ile czasu trwa gojenie ust po zabiegu makijażu permanentnego?

Po zabiegu makijażu permanentnego ust należy odpowiednio pielęgnować wargi, aby mogły się one jak najszybciej zagoić. Przede wszystkim konieczne jest zadbanie o ich pełne nawilżenie. Podczas zabiegu linergistka z pewnością poleci nam kosmetyki, jakich powinniśmy używać do pielęgnacji ust podczas gojenia, a także później, aby jak najdłużej utrzymać efekty pigmentacji. Pielęgnacja taka opiera się przede wszystkim na delikatnych kremach nawilżających. Po około siedmiu dniach można zacząć stosować również naturalne pomadki natłuszczające – najlepiej wybierać takie, które nie zawierają sztucznych barwników i substancji zapachowych mogących podrażniać i tak już podrażnioną po zabiegu delikatną skórę warg. W tym czasie należy unikać także opalania, solariów, saun oraz kąpieli w basenach.

Przy odpowiedniej pielęgnacji usta powinny całkowicie się zagoić w ciągu około miesiąca od zabiegu makijażu permanentnego. Pamiętajmy jednak, że podobnie jak w przypadku innych zabiegów tego typu, konieczna jest zawsze druga wizyta, podczas której można skorygować ewentualne nierówności pigmentu i utrwalić efekt zabiegu. Po tej wizycie usta ponownie będą podrażnione i będą wymagały kolejnych dwóch tygodni na zagojenie się. Dopiero po tym czasie możemy nakładać na nie ponownie makijaż – o ile oczywiście nie zdecydowałyśmy się na opcję z mocnym kolorem, przy której szminki będą nam niepotrzebne nawet przez kolejne trzy lata.

Pamiętajmy jednak, że aby efekty utrzymały się jak najdłużej, nie powinniśmy stosować na usta mocnych, gruboziarnistych peelingów, które przyspieszą złuszczanie naskórka. Konieczne jest także stosowanie odpowiednich filtrów UV na skórę warg, które ochronią ją przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Nie tylko opalanie się, ale nawet wyjście na dwór bez filtra na ustach w ciepły dzień może bowiem stać się przyczyną podrażnień, poparzeń i silnego przesuszenia skóry, które również przyspieszą proces złuszczania naskórka z warg, a wraz z tym spowodują znacznie szybsze wyłuszczanie się pigmentu ze skóry i skrócą trwałość zabiegu makijażu permanentnego. Aby tego uniknąć, zawsze stosujmy nawilżające pomadki z mocnym filtrem przeciwsłonecznym.