Loader Image
LumakiMakijaż permanentny oczu – czym jest, jak długo się utrzymuje i jak pielęgnować skórę po zabiegu? Poznaj opinie o zabiegu i ceny makijażu permanentnego oczu!

Makijaż permanentny oczu to rozwiązanie dla osób, które codziennie poświęcają kilkanaście minut na wykonanie perfekcyjnych kresek eyelinerem na powiekach. Sprawdzi się on jednak również w przypadku osób o bardzo delikatnej oprawie oczu. Czym jednak właściwie jest zabieg permanentnego makijażu oczu, jak wygląda proces jego wykonywania i jak dbać o skórę po zabiegu? Jak długo utrzymują się jego efekty? W niniejszym artykule postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z zagadnieniem makijażu permanentnego oczu!

Spis treści:
Czym jest makijaż permanentny oczu?
Dla kogo przeznaczony jest zabieg makijażu permanentnego oczu?
Czy w ramach makijażu permanentnego oczu możemy wykonać tylko kreski górne i dolne?
Jak długo utrzymuje się makijaż permanentny oczu?
Jak pielęgnować skórę po zabiegu permanentnego makijażu oczu?
Ile trwa gojenie skóry i jak długo utrzymuje się opuchlizna po zabiegu permanentnego makijażu oczu?
Ceny zabiegów makijażu permanentnego oczu

Czym jest makijaż permanentny oczu?

Mianem makijażu permanentnego oczu nazywamy procedurę wprowadzania do warstwy podstawnej naskórka odpowiednio dobranych pigmentów, które mają na celu imitowanie wyglądu kresek wykonanych eyelinerem lub po prostu zagęszczenie linii rzęs i wzmocnienie naturalnej barwy oprawy oczu. W zależności od preferencji klientki – na zabieg ten decydują się bowiem zwykle panie – wykonane za pomocą pigmentu kreski mogą się znaleźć tylko na górnej powiece lub zarówno na górnej, jak i na dolnej linii rzęs.

Technika makijażu permanentnego oczu jest więc bardzo podobna do znanej od wielu setek lat techniki tatuażu. Niemniej jednak te dwa zabiegi, czyli tatuowanie i wykonywanie makijażu permanentnego, różnią się od siebie znacząco. Główna różnica polega tu na głębokości wprowadzania pigmentu do skóry. W przypadku makijażu permanentnego pigment wprowadza się bowiem do ostatniej, podstawnej warstwy naskórka, podczas gdy pigment podczas tatuowania wprowadzany jest głębiej, bo aż do skóry właściwej. Dzięki wprowadzeniu pigmentu nieco płycej przy wykonywaniu makijażu permanentnego linergista, czyli specjalista zajmujący się właśnie tego typu zabiegami, ma lepszą kontrolę nad odpowiednim rozprowadzeniem barwnika w skórze. Można w ten sposób wykonać o wiele równiejsze i cieńsze linie. Ponadto makijaż permanentny nie jest wbrew swojej nazwie tak trwały jak tatuaż. Raz wykonane kreski na oczach w odróżnieniu od tatuażu nie zostaną nam na całe życie. Zagadnieniu trwałości makijażu permanentnego oczu poświęcimy jednak osobną sekcję w dalszej części tego artykułu.

Kreski na powiece - makijaż permanentny oczu

Dla kogo przeznaczony jest zabieg makijażu permanentnego oczu?

Jak już wspomnieliśmy, makijaż permanentny oczu jest zabiegiem, na który decydują się przede wszystkim panie. Wynika to z faktu, że możemy za jego pomocą stworzyć idealne kreski, przypominające te, które wiele z nas wykonuje codziennie rano eyelinerem. Pozwala to na ogromną oszczędność czasu, którą z pewnością zauważy każda z pań poświęcających na tę czynność minimum kilka minut każdego ranka. Niemniej jednak nie tylko o oszczędność czasu tu chodzi.

Makijaż permanentny oczu doceniają także panie aktywne fizycznie, które nie chcą rezygnować z idealnego wyglądu nawet podczas wyczerpujących ćwiczeń czy pływania na basenie. Makijaż wykonany w ten sposób jest bowiem całkowicie wodoodporny i wytrzyma nawet najbardziej intensywny wysiłek bez rozmazywania się. Nie musimy martwić się także o to, że cokolwiek rozmaże nam się w deszczu czy przy oglądaniu wzruszającego filmu w kinie. Kreski wykonane w studiu linergisty pozostaną nietknięte i idealnie równe.

Makijaż permanentny oczu ma jednak nie tylko funkcję czysto estetyczną. Wykorzystuje się go również u pacjentów cierpiących na różne choroby, które wiążą się z utratą włosów, a co za tym idzie również brwi i rzęs. Te dwa typy makijażu permanentnego – czyli makijaż oczu oraz brwi – wykonuje się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn przechodzących chemioterapię stosowaną w walce z nowotworami lub przy łysieniu plackowatym, gdzie brak jest rzęs czy brwi. W takich sytuacjach zabieg, polegający na delikatnym i naturalnym zaznaczeniu linii rzęs, pomaga ukryć skutki terapii, poprawia ogólny wygląd twarzy, a dzięki temu wzmacnia pewność siebie pacjenta. Ma to ogromny wpływ na nastawienie psychiczne takich osób do dalszej walki z chorobą i pomaga im w codziennym funkcjonowaniu w społeczeństwie bez informowania każdej przypadkowo spotkanej osoby o swojej przypadłości.

Czy w ramach makijażu permanentnego oczu możemy wykonać tylko kreski górne i dolne?

Teoretycznie makijaż permanentny oczu ogranicza się do dwóch typów zabiegu – możemy wykonać kreski na powiekach górnych i na powiekach dolnych. Przy pierwszej wizycie w studiu kosmetycznym zauważymy jednak, że wybór jest znacznie szerszy. W cennikach często figurują bowiem pozycje takie jak „kreski zagęszczające”, „kreski dekoracyjne” czy „kreski cieniowane”. Co oznacza każdy z tych terminów i jak wybrać ten typ permanentnego makijażu oczu, który najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku?

Kreski zagęszczające

Pod tym pojęciem kryją się po prostu kreski, które mają na celu optycznie zagęścić naturalną linię rzęs. Makijaż tego typu wykonuje się, umieszczając pigment jak najbliżej linii rzęs oraz pomiędzy pojedynczymi włoskami. Można wykonać go zarówno na górnej, jak i na dolnej powiece. Ten rodzaj makijażu permanentnego oczu daje najbardziej delikatny i bardzo subtelny efekt – samej kreski właściwie nie widać, a rzęsy są mocno zagęszczone, co podkreśla naturalną oprawę oczu i znacznie odmładza całą twarz. Wykonanie kresek zagęszczających poleca się przede wszystkim paniom wybierającym na co dzień delikatny, niemal niezauważalny makijaż. Sprawdzi się on także u kobiet dojrzałych, u których z czasem rzęsy przestają być tak gęste i ciemne jak dawniej.

Kreski dekoracyjne

Mianem kresek dekoracyjnych określa się przede wszystkim kreski imitujące tradycyjny makijaż wykonany eyelinerem. Jest on znacznie bardziej widoczny niż kreski zagęszczające i wykracza poza samą linię rzęs na od 1 do 2mm. Na ten typ makijażu permanentnego oczu decydują się właśnie wspomniane już wcześniej panie, które codziennie rano poświęcają czas na idealne wykonanie dwóch symetrycznych kresek eyelinerem lub kredką na górnej powiece. To bardzo kobiecy, elegancki makijaż, który doda nam urody w każdej sytuacji, a na wielkie wyjścia będzie wręcz idealny!

Kreski cieniowane

Mianem kresek cieniowanych lub kresek z efektem cieniowania określa się makijaż permanentny, który polega na wykonaniu linii imitującej tę wykonaną eyelinerem oraz dodatkowego, subtelnego cieniowania powieki. Zwykle polega to na stopniowym nakładaniu coraz jaśniejszego pigmentu od linii ku górnej części powieki. Kolory, jakie można tu wykorzystać, są dowolne, choć aby uzyskać jak najbardziej uniwersalny wygląd zwykle poleca się klientkom naturalne barwy pasujące do ich typu urody i koloru oczu. To bez wątpienia wersja dla pań, które lubią intensywny i widoczny makijaż. Kreski cieniowane podkreślają bowiem właściwie całą powiekę.

Kreski dolne

Kreski dekoracyjne i cieniowane wykonuje się właściwie wyłącznie na górnej powiece. Na dolnych powiekach większość linergistów proponuje swoim klientkom wykonanie delikatnego makijażu, przypominającego nieco kreski zagęszczające linię rzęs. Ten typ makijażu nie jest aż tak popularny, jak kreski górne, niemniej jednak panie, które dobrze czują się także w makijażu dolnej powieki z pewnością chętnie skorzystają z oferty permanentnych kresek dolnych. Makijaż taki powiększa oczy, optycznie bardziej je otwierając i sprawia, że cała twarz wygląda na świeższą i bardziej wypoczętą.

Oczy po makijażu permanentnym

Jak długo utrzymuje się makijaż permanentny oczu?

Wspomnieliśmy już, że makijaż permanentny oczu pomimo swojej nazwy nie utrzymuje się przez całe życie, jak tatuaż. Na jak długo rozwiązuje on więc problem codziennego nakładania eyelinera i dbania o nierozmazanie makijażu podczas wysiłku fizycznego czy niepogody? Przy odpowiedniej pielęgnacji jest to zazwyczaj okres nieprzekraczający 2 lat.

To, ile makijaż permanentny oczu utrzyma się akurat u nas, zależy jednak od kilku czynników. Jeżeli zależy nam na trwałości powinnyśmy przede wszystkim znaleźć dobrą linergistkę lub linergistę, który może poszczycić się bogatym portfolio, dużym doświadczeniem oraz świetnymi opiniami wśród poprzednich klientek i klientów. Wybierając renomowane studio zajmujące się głównie makijażem permanentnym, możemy być pewni, że zabieg zostanie wykonany umiejętnie przez osobę, która wie, co robi i stosuje najlepszej jakości pigmenty.

Kolejnym czynnikiem jest pielęgnacja po zabiegu. Nieprawidłowe dbanie o skórę po pigmentacji może bowiem skutkować nawet zniszczeniem efektów zabiegu. Kwestia ta jest jednak na tyle ważna, że również poświęcimy jej osobną część artykułu.

Czynnikiem, na który mamy najmniejszy wpływ, a który również może oddziaływać na trwałość makijażu permanentnego, jest typ naszej skóry. Efekty makijażu permanentnego różnych części twarzy utrzymują się bowiem najkrócej u osób z przetłuszczającą się cerą, która najgorzej przyjmuje pigment i najszybciej go usuwa. Niemniej jednak również mocno złuszczająca się cera przesuszona narażona jest na nieco szybsze zanikanie efektów zabiegu. W przypadku poprawnie wykonanego makijażu i odpowiedniej dla typu cery pielęgnacji makijaż permanentny powinien jednak utrzymać się do dwóch lat.

Jeżeli zależy nam na utrzymaniu efektów na dłużej, warto wykonać odświeżenie makijażu po około półtora roku od pierwszego zabiegu. Dzięki temu unikniemy naturalnego blaknięcia pigmentów w miarę jak stopniowo są one usuwane z naskórka w procesie jego złuszczania.

Jak pielęgnować skórę po zabiegu permanentnego makijażu oczu?

Wróćmy teraz do tego, jak pielęgnować skórę po zabiegu permanentnego makijażu oczu. Najważniejsze jest to, aby postępować zgodnie ze wszystkimi wskazówkami i radami udzielonymi nam przez wykonującego zabieg linergistę i stosować wyłącznie polecone przez niego kosmetyki do mycia twarzy. Kreski na powiekach dziś najczęściej goi się jednak już na sucho – bez nakładania żadnego typu kremów nawilżających. Wystarczy odpowiednie oczyszczanie skóry twarzy substancjami myjącymi bez potencjalnie drażniących barwników czy środków zapachowych.

Ważne jest także, aby przez przynajmniej tydzień, a najlepiej nawet przez okres do 14 dni nie nakładać na oczy żadnego makijażu. Ta zasada dotyczy także tuszu do rzęs! Jeżeli mamy jasne rzęsy i nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez pomalowania ich, warto przed zabiegiem makijażu permanentnego oczu zrobić sobie hennę. Pozwoli nam to utrzymać maksymalny komfort, nie stwarzając jednocześnie zagrożenia dla efektów zabiegu.

Najistotniejsze jest jednak to, aby w żadnym przypadku nie drapać powiek, nie pocierać ich, a także nie wystawiać twarzy na słońce bez odpowiednio mocnych kremów z filtrem. Nie należy także przez przynajmniej dwa tygodnie korzystać z basenów czy saun. Z solarium nie należy natomiast korzystać przynajmniej przez miesiąc! Wszystko to może się bowiem przyczynić do uszkodzenia naskórka, a to z kolei może prowadzić do zniszczenia efektów zabiegu i usunięcia części pigmentu.

Efekty po zabiegu makijażu permanentnego oczu

Ile czasu trwa gojenie skóry i jak długo utrzymuje się opuchlizna po zabiegu permanentnego makijażu oczu?

To, ile czasu będzie trwało gojenie skóry i jak długo utrzyma się opuchlizna po zabiegu permanentnego makijażu oczu jest częściowo zależne od odpowiedniej pielęgnacji. Orientacyjnie jednak uznaje się, że do całkowitego wygojenia skóry w przypadku cieńszych kresek na powiekach wystarczy około 7 dni, podczas gdy w przypadku grubszych linii lub makijażu cieniowanego potrzebne będzie nawet do dwóch tygodni. Opuchlizna utrzymuje się od kilku godzin po zabiegu do maksymalnie jednej doby – powinna ona stosunkowo szybko zniknąć.

Koniecznie należy tu jednak zaznaczyć, że zabieg permanentnego makijażu oczu – podobnie jak inne zabiegi tego typu, czyli między innymi zabiegi makijażu ust czy brwi oraz zabieg mikropigmentacji skóry głowy – wykonuje się zwykle w dwóch sesjach. Druga z nich ma miejsce około miesiąca po wykonaniu pierwszej sesji zabiegu. Podczas niej utrwala się efekty uzyskane podczas pierwszej sesji oraz wyrównuje ewentualne nierówności w nasyceniu pigmentu. Musimy jednak pamiętać, że również po drugiej sesji zabiegu skóra może być nieznacznie opuchnięta przez krótki okres, a do całkowitego wygojenia się będzie ponownie potrzebowała od 7 do nawet 14 dni. W tym czasie także należy odpowiednio ją pielęgnować dokładnie w ten sam sposób, jak po pierwszym zabiegu, aby nie zniszczyć efektów i pozwolić naskórkowi odpowiednio się zregenerować.

Ceny zabiegów makijażu permanentnego oczu

Ceny zabiegów makijażu permanentnego różnią się przede wszystkim w zależności od studia, w którym zdecydujemy się wykonać zabieg. Niemniej jednak nie powinniśmy pozwolić, aby cena była jedynym czynnikiem, który wpłynie na naszą decyzję. W przypadku takich zabiegów jak makijaż permanentny warto bowiem zainwestować nieco więcej, ale mieć całkowitą pewność, że zabieg zostanie wykonany dobrze. Nie dajmy się zwieść wyjątkowym okazjom i świetnym ofertom na makijaż permanentny. Przede wszystkim patrzmy na portfolio osoby, która ma wykonać u nas zabieg – to ono da nam najlepszy pogląd na to, czy efekt, jaki uzyskamy, będzie nam odpowiadał.

W studiu Lumaki oferującym profesjonalne usługi z zakresu makijażu permanentnego, a także makijażu tradycyjnego. Za dekoracyjne kreski na górnej powiece zapłacimy według dostępnego na stronie internetowej cennika 450 złotych. Nieco mniej, bo tylko 400 złotych kosztować nas będą górne kreski zagęszczająca linię rzęs, a wykonanie kresek dolnych to koszt rzędu 350 złotych. Na stronie internetowej znajdziemy jednak nie tylko cennik, ale też bogatą galerię wykonanych przez linergistkę Kamilę Śliską makijaży permanentnych. Dzięki temu możemy mieć pewność, że studio Lumaki gwarantuje nam świetną jakość wykonywanych usług oraz ogromne doświadczenie osoby zajmującej się wykonywaniem makijażu permanentnego oczu, brwi oraz ust!